mam cukier

 • Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Tagi
  Tagi Wyświetla listę słów kluczowych, które zostały wykorzystane na blogu.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę wpisów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login
  Login Formularz logowania

Afrezza. Diabetycy wstrzymajcie oddech... Albo raczej nie.

Dodane przez w w nauka
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 7254
 • 0 komentarze
 • Subskrybuj zmiany
 • Drukuj

b2ap3_thumbnail_afrezza.png

Afrezza to jedno z ciekawszych i ambitniejszych podejść do problemu codziennej terapii cukrzycy, zarówno typu 1 jak i 2.

W październiku 2013 roku firma MannKind Corporation założona i sfinansowana przez Ala Manna, twórcy pompy insulinowej oraz systemu ciągłego monitorowania glukozy, planuje złożenie po raz trzeci wniosek do FDA (Federal Drug Administration) o dopuszczenie tego rozwiązania na rynek medyczny. Projekt jest prowadzony od 15 lat i zainwestowano w niego blisko 1 mld $. Ostatni wniosek złożony do FDA w 2011 roku został odrzucony i firma została zobligowana do przeprowadzenia dodatkowych testów klinicznych.

Na czym więc polega coś co jest rozwijane tak długo i z zaangażowaniem takich środków? Affreza to po prostu inhalator - insulina jest wprowadzana bezpośrednio do krwiobiegu osoby chorej na cukrzycę poprzez płuca. Insulina jest umieszczana w nim w formie tabletki rozmiarów aspiryny. Zasadnicza zaleta tego rozwiązania to czas po jakim insulina osiąga maksimum absorpcji: to 12-14 min, w porównaniu do 30-90 min osiąganych w przypadku szybko działających analogów, oraz fakt, że koniec jej aktywności przypada po 3 godzinie od podania co jest istotnie krótsze niż w przypadku dotychczas stosowanych insulin.

Taki profil działania pozwala na bardzo efektywne obniżanie poziomu cukru oraz istotnie redukuje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, ponieważ insulina przestaje być aktywna dużo wcześniej. Oczywiście dla diabetyków nie bez znaczenia jest fakt zdecydowanie łatwiejszej aplikacji insuliny niż ma to miejsce w przypadku penów czy pomp insulinowych.

Pozytywna decyzja FDA otworzyłaby firmie furtkę do zdobycia ogromnego rynku, zwłaszcza, że firma ma już zakupione od firmy Pfizer warte 10 mld $ zapasy insuliny, nadającej się do inhalacji, która to firma wycofała swój własny inhalator z rynku. Zdecydowanie warto śledzić losy Afrezzy, jest to bowiem jedno z poważniejszych przedsięwzięć, dających wielu milionom osób nadzieję na poprawę jakości życia.

Pełny tekst artykułu źródłowego znajdziecie tutaj.

 

Oceń ten wpis:

Komentarze

 • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość sobota, 24 luty 2018

Instagram

Kategorie

nauka (104)
u nas (71)
podróże (37)
kuchnia (288)
desery (103)
zupy (19)
przekąski (16)
przystawki (15)
do chleba (15)
ludzie (3)

Zaloguj się