mam cukier

 • Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Tagi
  Tagi Wyświetla listę słów kluczowych, które zostały wykorzystane na blogu.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę wpisów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login
  Login Formularz logowania

Tymczasowa baza - o czym powinniśmy pamiętać

Dodane przez w w nauka
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4338
 • 0 komentarze
 • Subskrybuj zmiany
 • Drukuj

b2ap3_thumbnail_tymczasowabaza.pngKiedy używa się Tymczasowej Bazy powinno się pamiętać o kilku rzeczach. Na początku przygody z pompą nie zawsze o nich wiemy, a brak tej wiedzy powoduje, że przepływ w bazie nie jest taki jak byśmy chcieli. Dotyczy to sytuacji kiedy ustawiamy procenty bazy.

Pierwsza ważna rzecz to zaokrąglenia - wartość tymczasowej bazy jest zaokrąglana w dół do najbliższej 0,025 jednostki (jeżeli wartość przepływu w bazie jest mniejsza niż 1 jednostka na godzinę) albo do najbliższej  0,05 jednostki (jeżeli wartość przepływu w bazie jest wyższe niż jedna jednostka na godzinę). Ta informacja jest bardzo istotna przy małych przepływach. Żeby baza faktycznie była zwiększona to przy przepływie:

- 0,025 j/h baza tymczasowa musi być ustawiona na 200%, w przeciwnym razie będzie to dalej 0,025 j/h,

- 0,050 j/h baza tymczasowa musi być ustawiona na minimum 150%, wtedy to będzie przepływ 0,075 j/h, w przeciwnym razie będzie to dalej 0,050 j/h,

- 0,100 j/h baza tymczasowa musi być ustawiona na minimum 125%, wtedy to będzie przepływ 0,125 j/h, w przeciwnym razie będzie to dalej 0,100 j/h,

- 0,500 j/h baza tymczasowa musi być ustawiona na minimum 105%, wtedy to będzie przepływ 0,525 j/h, w przeciwnym razie będzie to dalej 0,500 j/h.

 

Jeżeli będziemy zmniejszać bazę to przy przepływie:

- 0,025 j/h już przy 99% nasz przepływ będzie zerowy,

- 0,050 j/h ustawienie bazy poniżej 50% spowoduje że przepływ będzie zerowy.

 

Druga ważna rzecz, o której należy pamiętać to to, że przez cały czas obowiązywania tymczasowej bazy podawana jest ustalona dawka insuliny z bazy w jednostkach na godzinę, przy czym jej wartość jest ograniczona przez wartość maksymalnego przepływu w bazie. Na przykład, jeżeli mamy przepływ 0,1 j/h a maksymalny przepływ ustawiony na 0,15 j/h to pompa nie poda nam więcej niż 0,15 j/h nawet jeżeli procent będzie wyższy.

Czasami też nie wiemy, dlaczego pompa raz nam umożliwi ustawić tymczasową bazę na poziome 200% a innym razem nie możemy tego zrobić i np. pozwala nam ustawić tylko na poziome 177%. Zależy to od tego jaki mamy aktualny przepływ - jeżeli aktualny przepływ przemnożony przez procent jaki chcemy ustawić dawałby przepływ wyższy niż maksymalny to pompa umożliwi nam ustawienie tylko taki procent, który w przemnożeniu przez aktualny przepływ da nam maksymalny przepływ.

Pamiętam nasz pierwszy kontakt z tymczasową bazą już na etapie podpinania pompy w szpitalu. To był weekend i na dyżurze byli lekarze, którzy nie byli specjalistami w tej dziedzinie. Zuzi została ustawiona baza tymczasowa na poziomie 75%. I ze świadomością, że ma bazę na takim poziomie dotrwaliśmy do rana. Dopiero Pani pielęgniarka, która miała sporą wiedzę, wytłumaczyła nam, przeliczając, że przez całą noc baza wynosiła 0%. Używaliśmy wtedy pompy Minimed 722, gdzie najniższy przepływ wynosił 0,05 j/h, więc przy takim przepływie każdy procent poniżej 100% dawał zerowy przepływ.

 

Jeżeli chcecie poczytać o innych funkcjach i możliwościach pompy Minimed 640G zajrzyjcie tu.

Oceń ten wpis:

Komentarze

 • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość piątek, 23 marzec 2018

Instagram

Kategorie

nauka (104)
u nas (71)
podróże (37)
kuchnia (289)
desery (104)
zupy (19)
przekąski (16)
do chleba (15)
przystawki (15)
ludzie (3)

Zaloguj się