mam cukier

 • Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Tagi
  Tagi Wyświetla listę słów kluczowych, które zostały wykorzystane na blogu.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę wpisów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login
  Login Formularz logowania

Czy poziom glikemii zmierzony glukometrem i wskazywany przez CGM powinny być takie same?

Dodane przez w w nauka
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 4267
 • 0 komentarze
 • Subskrybuj zmiany
 • Drukuj

b2ap3_thumbnail_glukometriCGM.pngDo napisania tego postu skłoniły mnie nieustające dyskusje o poziomach glikemii zmierzonych glukometrem i ze wskazań CGM oraz zdania, że jeżeli nie są bardzo podobne to najprawdopodobniej jedno z tych urządzeń (zazwyczaj wskazywany jest CGM) jest wadliwe. Otóż nie.

Dobrym materiałem jest wideo, które zamieszczam poniżej, opublikowane przez Medtronic Diabetes w kanale Youtube.

A sprawa ma się tak.

Wyobraźcie sobie poziom glikemii z glukometru oraz z CGM jako wagoniki rollercoastera oraz wyobraźcie sobie że podjazdy i zjazdy na rollercoasterze są typowymi zmianami Waszych/Waszych dzieci poziomów glikemii w ciągu dnia. Wyobraźcie sobie, że pierwszy wagonik to poziom cukru zmierzony glukometrem (krew włośniczkowa) - oznaczony jako BG a ostatni - odczyt z CGM (płyn śródtkankowy) - oznaczony jako SG. A teraz pomyślcie, że Wasz poziom glikemii wzrasta tak jak wagoniki wjeżdżają na wzgórze, wagonik BG wjeżdża pierwszy, jest wyżej na podjeździe (czyli poziom glikemii z glukometru będzie wyższy niż z CGM). I wyobraźcie sobie, że Wasz poziom glikemii spada, tak jak wagoniki zjeżdżające z góry  - wagonik BG zjeżdża pierwszy i jest niżej na zjeździe (czyli poziom glikemii z glukometru będzie niższy niż CGM). Przy małych zmianach w poziomie glikemii poziomy z glukometru i z CGM będą bardzo zbliżone.

Największe różnice zobaczycie wtedy, kiedy zmiany w poziomie glikemii są gwałtowne - po posiłku, po podaniu insuliny, po wysiłku. Przy korzystaniu z CGM należy pamiętać, że jego głównym celem nie jest pokazanie cyfry, ale trendu. Znajomość szybkości oraz kierunku jego zmiany jest bardziej użyteczna niż pojedyncze wartości.

 

Może więc być dokładnie tak jak na zdjęciu ale nie powinniśmy tego oczekiwać tylko korzystać z zalet CGMa w codziennej terapii. My korzystamy z CGMa prawie 3 lata. Na początku założyliśmy, że spróbujemy na 2 miesiące a potem odstawimy, ale znajomy endokrynolog "ostrzegał" nas, że jak już zaczniemy używać CGMa to nie przestaniemy. I tak się stało. Od lipca tego roku używamy CGMa z pompą Minimed 640G a poprzednio z pompą Minimed 722.

Jeżeli chcecie poczytać o funkcjach i możliwościach pompy Minimed 640G zajrzyjcie tu.

Oceń ten wpis:

Komentarze

 • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość poniedziałek, 19 marzec 2018

Instagram

Kategorie

nauka (104)
u nas (71)
podróże (37)
kuchnia (289)
desery (104)
zupy (19)
przekąski (16)
do chleba (15)
przystawki (15)
ludzie (3)

Zaloguj się