Większość osób dotkniętych CT1 już to słyszała “za 5-10 lat problem cukrzycy zniknie”. Czemu więc kolejne pokolenia słyszą to samo? Lisa Hepner i Guy Mossman próbują odpowiedzieć na to pytanie w filmie dokumentalnym o próbach klinicznych Viacyte.
Viacyte
Mamy powody do ostrożnego optymizmu. Lider badań nad komórkami macierzystymi Viacyte jest już w fazie badań klinicznych na ludziach. Małżeństwo filmowców postanowiło nakręcić o tym bezprecedensowym wydarzeniu film dokumentalny. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie czemu po przeszło 100 latach od odkrycia insuliny nie mamy jeszcze leku na cukrzycę, pokazując gigantyczne przeszkody i niesłychany mozoł badań, złożoność samej choroby i nauki potrzebnej do jej poznania, czego trzeba do hodowli komórek macierzystych, jakie przepisy regulujące rynek medyczny wyznaczają granice badań oraz 5 miliardów dolarów potrzebnych na wprowadzenie przeciętnego leku na rynek. Guy Mossman i Lisa Hepner, która sama choruje na cukrzycę od 25 lat, starają się przybliżyć ten tytaniczny wysiłek i pokazać czemu diabetycy nie powinni się poddawać i wciąż mieć nadzieję na wyleczenie. Skąd więc czerpią tą nadzieję? Chociażby z faktu, że badania na zwierzętach zakończyły się sukcesem i z faktu, że Viacyte z jednego embrionu pozostałego po zapłodnieniu in vitro produkuje liczbę komórek beta trzustki mogącą wyleczyć wszystkich ludzi chorych na cukrzycę typu 1 na całym świecie.
Jak sama autorka filmu mówi, chciałaby aby film przyspieszył pojawienie się leku, ale też chciałaby aby film ulżył chorym w czymś co nazwała “zmęczeniem nadzieją”, w wyczerpaniu po latach oczekiwania, nadziei, modlitw i obietnic.
Jeśli chcecie wesprzeć producentów filmu i dowiedzieć się więcej o tym przedsięwzięciu to zapraszamy do obejrzenia filmu. My już to zrobiliśmy 🙂
Więcej o Viacyte:
Johnson&Johnson wspiera Viacyte
Pierwszy pacjent z implantem Encaptra
VC-01 bliska nadzieja w implantach wysp trzustkowych
Źródło: https://thehumantrial.com/
Dodaj komentarz