W oczekiwaniu na cuda nowoczesnej medycyny i sztuczne trzustki musimy sobie jakoś radzić z codziennymi wyzwaniami terapii cukrzycy. Jednym z wielu z nich jest poprawne podanie bolusa pod posiłki bogate w tłuszcze i białka. Prawdopodobnie niewielu z nas wie, że swój wkład w rozwiązanie tego problemu mają polscy naukowcy. Postanowiliśmy przypomnieć algorytm opracowany w 2003 roku
na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przez prof. dr hab. Ewę Pańkowską oraz dr Marlenę Błazik. Algorytm ten został nazwany Warszawską Szkołą Terapii Pompą Insulinową (Warsaw Pump Therapy School w skrócie WPTS) a jego główne elementy pomoże Wam zrozumieć diagram poniżej.
Niech technika pracuje za nas
A jeśli cała ta, w sumie nieskomplikowana, matematyka trochę was zniechęca to zapraszamy do używania kalkulatora 3MC który zrobi ją za Was – od wersji 1.2.3 dostępnej na naszym blogu wyliczanie bolusa jest zgodne z algorytmem WPTS.
Zaokrąglenia
Dostępne już na rynku pompy dawkują insulinę z dokładnością do 0,05 dlatego kalkulator 3MC zaokrągla wyniki wyliczeń bolusów właśnie z taką dokładnością tak aby wygodnie było wprowadzić je do pompy. Zaokrąglenie jest przeprowadzane według następującego schematu: jeśli druga cyfra po przecinku jest mniejsza lub równa 9 oraz większa niż 5 wtedy zostaje zaokrąglona do 5. Jeśli natomiast jest mniejsza lub równa 5 oraz większa niż 0 wtedy jest zaokrąglana do 0. Czyli np. bolus 2,23 zostanie zaokrąglony do 2,20 a bolus 2,27 zostanie zaokrąglony do 2,25.
Artykuł naukowy, który stanowił podstawę do implementacji WPTS w kalkulatorze 3MC oraz do opracowania powyższego diagramu znajdziecie tutaj.
Dodaj komentarz