Wystarczyło 100 minut braku nadzoru CGMa i proszę …
Takie sytuacje czasami nam się zdarzają. Podana insulina pod posiłek, przesunięta zatyczka wkłucia. W tym przypadku nałożył się na to brak kalibracji. Efekt – z poziomu 142 mg/dl po zmierzeniu mamy nagle 279 mg/dl. Gdyby była informacja z CGMa, pozwoliłaby zareagować dużo wcześniej. Tym razem jednak tak nie było. Zuzia sama aż nie wierzyła i poszła drugi raz myć ręce, żeby zrobić ponowny pomiar glukometrem. Niestety wynik był ten sam. Korektę zdecydowałam w tej sytuacji od razu podać penem. Z naszego doświadczenia wynika, że z takich poziomów ciężko zbić cukier pompą.
Jeżeli chcecie poczytać o innych funkcjach i możliwościach pompy Minimed 640G zajrzyjcie tu.
Nowak
Witam.
Od niedawna sledze Państwa blog i mogę tutaj znaleźć bardzo dużo przydatnych informacji.
Planuję zakup pompy 640G, obecnie jestem na penach i nigdy żadnej pompy nie używałem, do kupna pompy przekonuje mnie większa kontrola glikemii i zarazem możliwość zaprogramowania dawkowania insuliny na złożony posiłek (w przypadku podawania insuliny w penach muszę dawkować posiłek na 2-3 razy w odpowiednim odstępie czasu, a i tak różnie to wychodzi z cukrem).
Zastanawiam się nad jedną rzeczą.
Jeżeli podczas obliczania dawki insuliny na dany posiłek pomyliłem się i wybrałem za mało insuliny i poziom cukru wzrósł tak jak teraz u Pastwa do poziomu np: 280. Jak szybko podać korektę nie mając ze sobą pena z insuliną? Producent na stronie wspomina tylko o pilnowaniu niskiego poziomu aby nie nastąpiła hipoglikemia. A co z hiperglikemią? Można tak pompę zaprogramować, że jak cukier wzrośnie do jakiegoś poziomu to pompa sama poda dawkę insuliny (wiem, że brzmi to jak science-fiction)? Ale czy może jest tak, że pompa poda insulinę, ale w bardzo długim czasie i lepiej i szybciej wprowadzić korektę ręcznie za pomocą pena. Zastanawiam się nad się przed tym uchronić?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Bożena Garbińska
Jak jest 280 to korektę podajemy od razu – pompa posiada informację o aktywnej insulinie (np. z posiłku lub poprzedniej korekty) więc nie ma ryzyka że insuliny będzie za dużo. Co do hiperglikemii – ten model pompy nie poda sam insuliny przy wysokim cukrze. Można jednak ją tak ustawić, żeby informowała o wysokim poziomie, lub o szybkim wzroście. Ale nie jest to science-fiction. Firma Medtronic pracuje nad taką pompą i będzie to następca obecnego modelu 640G – będzie to 670G i pisaliśmy o tym tutaj http://www.3mamcukier.pl/index.php/blog/entry/medtronic-670g-nastepny-krok-do-zamknietej-petli Jeżeli pierwsza korekta nie zadziała to pompa sama sugeruje, żeby drugą podać penem.