Przyznam, że bardzo lubimy pisać Wam o takich rzeczach. Jest konkret – przemyślany i pomocny produkt oraz daty. Niemiecka firma Diamontech ogłosiła niedawno, że wysyła paski do glukometrów na emeryturę i kończy z kłuciem palców. Jak często to słyszeliście? Czy to w ogóle możliwe? Przeczytajcie koniecznie.
Jak działa technologia Diamontech?
Podstawą technologii stosowanej przez urządzenia Diamontech jest opracowana przez prof. Wernera Mäntele metoda detekcji fototermicznej. Jej opracowanie zajęło zespołowi współpracującemu z prof. Mäntele 15 lat. Na czym polega ta metoda? Jej sercem jest kwantowy laser kaskadowy – w skrócie QCL. To urządzenie, oparte o zasady mechaniki kwantowej, w teorii powstało w latach 70 ale stosunkowo niedawno udało się je zbudować jako fizyczne urządzenie. Co konkretnie daje ten laser? Emituje światło podczerwone w spektrum absorbowalnym dokładnie przez cząsteczki glukozy. Wiązka laserowa za pomocą specjalnego układu optycznego jest kierowana na skórę. Następnie glukoza znajdująca się w płynie podtkankowym absorbuje światło i zamienia na ciepło a minimalną zmianę temperatury wywołaną przez tą reakcję rejestruje inny czujnik laserowy. W ostatnim kroku wyniki pomiarów wyemitowanego ciepła pozwalają obliczyć stężenie glukozy. Jakże proste prawda?
Kto może używać i jak dokładana jest ta technologia?
Bardzo dobra dla nas informacja brzmi – technologia Diamontech może być stosowana zarówno w typie 1 jak i 2 cukrzycy, u dorosłych i dzieci. O podobnym rozwiązaniu pisaliśmy wam GlucoTrack wchodzi na rynek w 2014 roku, które ostatecznie znalazło zastosowanie tylko w przypadku cukrzycy typu 2 oraz GlucoWise czyli rozwód glukometru z nakłuwaczem które jest w dalszym ciągu w fazie badań i rozwoju.
Zgodnie z wynikami testów, dokładność urządzeń Diamontech jest analogiczna jak obecnie stosowanych glukometrów. Nie wymaga tak częstej kalibracji jak to ma miejsce w przypadku niektórych CGM-ów a jedynie początkowej, dostosowującej działanie urządzenia do typu skóry pacjenta (producent podaje raz na tydzień lub raz na miesiąc zależnie od preferencji użytkownika).
Kiedy, kiedy, kiedy?
Firma Diamontech opracowuje swoją technologię etapami i urządzenie będzie dostępne w trzech odsłonach:
Nas najbardziej zafascynowała wersja Band. Perspektywa założenia opaski na rękę i odczytywania w sposób ciągły glikemii bez konieczności wymiany sensorów wygląda naprawdę fantastycznie. Ale wersja Pocket wygląda równie ciekawie i mogłaby zastąpić codzienne używanie glukometru, gdyby tylko cena była rozsądna. No właśnie, cena…
Za ile?
Powiedzmy sobie szczerze, że gdyby chodziło tylko o zastąpienie pasków i glukometrów zapowiedzi producenta co do ceny urządzenia są niedorzeczne. 100 Euro miesięcznie opłaty za użytkowanie brzmi jak ponury żart. Jeśli jednak zaczniemy porównywać te koszty do alternatyw w postaci CGM-ów (Medtronic, Dexcom) lub FGM-ów (Freestyle Libre) to zaczyna wyglądać to sensowniej. Naprawdę mogę sobie wyobrazić zastąpienie tych urządzeń rozwiązaniem Diamontech oraz ewentualność refundacji tej technologi przez NFZ w Polsce.
Poniżej zamieszczamy link do filmu z konferencji TechDisrupt w Berlinie, z wywiadem z przedstawicielem Diamontech:
Dodaj komentarz