Izraelska firma Oramed Pharmaceuticals ogłosiła właśnie wyniki badań nad insuliną podawaną doustnie. Ciekawi?
Insulina w formie pigułki?
W teorii wszystko wygląda dobrze. Jemy posiłek, szacujemy potrzebną dawkę, bierzemy tabletkę i po sprawie. Zapominamy o fiolkach, penach, igłach, prostych i zagiętych kaniulach, pompach, bateriach, zbiorniczkach, drenach, plastrach, wkłuciach …. no i co tam jeszcze potrzebne.
Jednak praktyka okazała się o wiele trudniejsza. Insulina to nic innego jak białko, które z natury rzeczy po dostaniu się do układu trawiennego podziela los innych pokarmów i zostaje po prostu strawione. Wiele firm farmaceutycznych wydało dziesiątki milionów dolarów na badania, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Do czasu, ponieważ założona w 2004 roku izraelska firma Oramed Pharmaceuticals pochwaliła się niedawno pozytywnymi wynikami badań klinicznych nad swoją kapsułką insulinową ORMD-0801. Oramed opracował tą technologię bazując na przeszło 30 latach badań naukowców z izraelskiego Hadassah Medical Center. Zapobiega on strawieniu insuliny przez układ trawienny i pozwala aby insulina bezpiecznie dotarła do bariery jelitowej gdzie zostaje uwolniona do krwiobiegu.
Co mówią wyniki badań Oramed?
Wyniki uzyskane w Fazie 2 badań klinicznych są naprawdę interesujące:
- brak efektów ubocznych,
- nie wystąpił przyrost masy ciała,
- nie wzrosła liczba hipoglikemii,
- HbA1C poprawiła się w stosunku do próbki kontrolnej przeciętnie o 1.26 punktu procentowego.
Czy Oramed sprawdzi się w terapii cukrzycy typu 1-go i będzie w stanie wyeliminować tradycyjnie stosowaną insulinę? Tego do końca nie wiemy, na razie firma wspomina tylko, że kapsułki będą mogły być stosowane jako uzupełnienie podstawowej terapii cukrzycy typu 1-go. Jednym z kamieni milowych wyznaczonych przez firmę na 2020 rok jest sprawdzenie dozowania u pacjentów właśnie z tym typem cukrzycy. Badania nad dozowaniem rozpoczęły się w 2019 roku a wyniki będą znane na koniec 1-go kwartału 2020. Tak czy inaczej, pozytywne wyniki z Fazy 2 otwierają firmie drogę do uruchomienia Fazy 3 w której badani będą zarówno pacjencji z cukrzycą typu 1-go jak i 2-go, i która prawdopodobnie pokaże pełen potencjał tego leku.
Koszty i przyszłość terapii
Intuicyjnie można oczekiwać, że skoro odpadnie cała technologia związana z podawaniem insuliny do krwiobiegu, to rozwiązanie takie powinno być wyraźnie tańsze. Rzeczywiście potwierdza to szef Oramed Nadal Kidron – insulina podawana w ten sposób będzie o kilkadziesiąt procent tańsza niż tradycyjna. Oby tak było, poniżej cytujemy fragment listu do akcjonariuszy wysłanego przez Pana Nadala Kidrona:
Cieszymy się niezmiernie na możliwość dalszego budowania na postępie jaki udało się nam dokonać w 2019 roku i wierzymy, że rok 2020 będzie pod tym względem bardzo produktywny i bogaty w wydarzenia. Oczekujemy kontynuacji postępu naszych badań klinicznych a w szczególności uruchomienia Fazy 3 badań nad ORMD-0801, które sprawią, że Oramed będzie pierwszą firmą na świecie oferującą doustne kapsułki w terapii cukrzycy.
Dodaj komentarz