Kolejna firma próbuje podbić rynek medyczny produktów dla diabetyków. Tym razem firma Add Care z Honkongu wprowadza na rynek swój system Glutrac. Co to takiego?
Jak działa Glutrac?
System Glutrac został zaprezentowany na ostatnich targach Consumer Electronic Show (CES), gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Do pomiaru glikemii system ten używa aż czterech różnych metod: spektroskopii absorpcyjnej, ECG, PPG i dynamicznego monitorowania ciepła metabolicznego. O spektroskopii mieliście już okazję się dowiedzieć przy okazji naszego wpisu o polskim startup-ie opracowującym podobne urządzenie czyli o GlucoActive. ECG to inaczej elektrokardiogram czyli dobrze znany większości z was pomiar parametrów elektrycznych związanych z pracą serca, natomiast metoda PPG pozwala na pomiar zmian ilościowych w krwiobiegu za pomocą podczerwieni. To wszystko realizuje dość ładnie zaprojektowane urządzenie w formie smartwatch-a:
Czy jest potrzebna kalibracja?
System wymaga 21 pomiarów kalibrujących w ciągu pierwszego tygodnia. Dane z pomiarów są wysyłane do chmury obliczeniowej gdzie, za pomocą metod uczenia maszynowego budowany jest indywidualny model pozwalający wyliczyć glikemię. Kolejne pomiary są odnoszone już do tego wzorca i dzięki niemu możliwe jest wyliczenie glikemii. Jest to więc zupełnie inne podejście niż zaprezentował zespół GlucoActiv, który przypomnijmy, dąży do wyeliminowania konieczności kalibracji. To oczywiście zdecydowanie lepsza dla pacjenta opcja, czas pokaże które podejście okaże się skuteczniejsze.
Ile to będzie kosztować?
Na stronie firmy Add Care można znaleźć informację o kamieniach milowych na 2020 rok. Prezentują się bardzo ambitnie, bo firma planuje między innymi:
- sprzedać 120.000 urządzeń na rynku Chińskim,
- wejść na rynek japoński,
- osiągnąć zysk brutto w wysokości 2oo mln juanów czyli około 100 mln zł.
Czy to realne? Patrzymy na te zamierzenia z podziwiem ale i z lekkim niedowierzaniem, bo trudno znaleźć informacje o tym jakim dokładnie zapleczem finansowym dysponuje firma i czy będzie w stanie dostarczyć na rynek produkt w odpowiedniej jakości i czasie. Osiągnięcie tak wysokiego jak na debiutanta zysku już w pierwszym roku jest super ambitnym celem. Z drugiej strony jeśli w Chinach możliwe jest postawienie szpitala w sześć dni 🙂 to czy mamy prawo kręcić nosem?
A co do ceny? Producent nie podał jeszcze oficjalnego cennika natomiast na profilu Facebook tego urządzenia można znaleźć informację sprzed tygodnia o cenie na poziomie 1.099 $ czyli 4.200 PLN. Czy to dużo czy mało oceńcie sami biorąc pod uwagę ceny CGM i ulgę jaką przyniesie to urządzenie waszym palcom i palcom waszych bliskich.
Sceptyk
Problem jest taki, że to oni nie mierzą cukru tylko „magiczne” i zmienne właściwości czegoś. To nie jest urządzenie medyczne, bardziej aplikacja i gadżet, pewnie dokładność 50% jak CNOGA. Generalnie, wg mnie oszustwo i scam.
Adam Garbiński
Nie ma czegoś takiego jak pomiar cukru sam w sobie. Zawsze potrzebny jest jakiś proces fizykochemiczny którego natura i pomiar odpowie nam na pytanie z jaką ilością danej substancji mamy do czynienia. Jeśli spojrzymy na pomiar cukru we współczesnych CGM-ach to zobaczymy po pierwsze, że do oznaczenia pomiaru cukru potrzebny jest dość złożony proces biochemiczny z wykorzystaniem enzymu (oksydazy glukozowej, pozyskiwanej z pleśni) a po drugie, że droga takich urządzeń na rynek jest zwykle dość długa. Pierwsza elektroda enzymatyczna mierząca cukier powstała w 1962 roku a komercyjne urządzenie w 1973 roku. Co do Glutrac to nie ma tutaj naszym zdaniem „magii”. Jest za to pomiar spektrofotometryczny o którym pisaliśmy w innym artykule i który ma solidne podstawy naukowe. To czy takie podejście okaże się praktyczne i dokładne czas pokaże, my liczymy na to że tak! Pozdrawiamy i życzymy dobrych cukrów!
evart
To ja poproszę takie dwa urządzenia. Gdzie mogę je kupić?
Izabela
Witajcie Kochanie
Gdzie mogę kupić urządzenie Glutrac do bezinwazyjnego pomiaru glukozy.
Będę wdzięczna za informację.
Pozdrawiam Izabela
Bożena Garbińska
Niestety od 8 lutego, gdzie firma poinformowała o wstrzymaniu zamówień w związku COVID-19, nie mamy żadnej nowej informacji.
Gruby 100
Cudowmie. Nie bede musial kupowac co 2 tyg libre za 250 zl ktory mnie ciagle sie odkleja
Peter
My w Szwecji mamy całkowicie refundowane sensory na ramieniu libre, igly i wszystkie lekarstwa potrzebna dla diabetyków
Andreas
Niestety libre nie jest refundowane w szwecji.Byłem u lekarza ,czytałem równieź artykuł „mądrej Szweckiej instytucji”. która neguje refundację.Jak nie wiadomo o co chodzi patrz rozdawnictwo szwedzkich koron.Więc pisz prawdę jako Szwed!!!