Każdy z nas chce, żeby CGM, którego używamy był dokładny. A czy jest? I ile jest w tym naszego subiektywnego odczucia?
Wskaźnik, który pokazuje dokładność CGMów to MARD (mean absolute relative difference). Oznacza on, że mielibyśmy poziom glikemii 100 mg/dl to przy MARD = 12% błąd może wynosić 12 mg/dl. Na podstawie danych zebranych ze strony producentów systemy obecnie występujące na rynku mają MARD:
- 14,2% – system Enlite z Minimed VEO
- 13,0% – system Enlite z Minimed 640G
- 13,0% – Dexcom G4
- 9,0% – Dexcom G4/New Software 505
- 11,4% – Abbott Freestyle Libre
- MARD dla glukometru wynosi ok. 6-7%
Te cyfry nie dają nam jednak pełnej informacji. Poniżej tabela ze strony producenta Dexcom. Wprawdzie odnosi się ona to Mard dla starego software, ale nie to jest najważniejsze. Zwróćcie uwagę, że ogólnie podawany wskaźnik jest wskaźnikiem dotyczącym dorosłych. Inny jest dla dzieci i inny jest w kolejnych dniach użytkowania sensora. Inny jest też dla wysokiego poziomu cukru a inny dla niskiego.
Wniosek z tego jest taki, że nawet dla danego CGMa – te możliwe błędy będą różne w różnych sytuacjach, ale z CGM-em jest łatwiej kontrolować glikemię. Pamiętam jak podejmowaliśmy decyzję o używaniu CGM-a, to zakładaliśmy, że to będzie tylko na parę miesięcy. Podzieliliśmy się tym z diabetologiem – a ten powiedział, że jak już zaczniemy go używać to nie przestaniemy. I miał rację. Używamy go do dzisiaj. A w tych krótkich chwilach, kiedy nie jest podłączony czujemy się jakby ktoś nam coś zabrał, brakuje nam wiedzy i nie czujemy się z tym dobrze.
Wszyscy producenci rozwijają swoje systemu i każdy następny jest bardziej dokładny od poprzedniego. Cokolwiek wybierzemy (jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić), będzie to na pewno lepsze od tego, gdybyśmy nie wybrali nic.
Jeżeli chcecie poczytać o funkcjach i możliwościach pompy Minimed 640G zajrzyjcie tu.
Tomasz
Czy nadal go używacie, czy może już coś nowszego się pojawiło?