Chleb bananowy bezglutenowy. Wygląd i smak – moim zdaniem trudno odróżnić od glutenowego 🙂 Porcja o wadze 60 g ma 2,9 wymiennika, w tym 2,3 WW i 0,6 WBT. 100 g ma 249 kcal i jest to najmniej kaloryczny chleb z dotychczasowych na blogu.
- 50 g mąki z brązowego ryżu
- 50 g mąki teff
- 100 g mąki ryżowej
- 50 g mąki jaglanej
- 50 g skrobii kukurydzianej
- 25 g skrobii ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- ½ łyżeczki gumy ksantanowej (kluczowy składnik - jeżeli chcesz go pominąć zastąp go ½ łyżeczki gumy guar)
- 250 g bananów
- 190 g musu jabłkowego
- 70 g oleju słonecznikowego (lub innego o neutralnym smaku)
- 85 g miodu
- 2 jajka kurze (lub 10 przepiórczych)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- ½ łyżeczki soli
- Piekarnik nagrzej do 175°C
- Keksówkę o wymiarach 21x11 cm wysmaruj tłuszczem i wyłóż papierem do pieczenia.
- W dużej misce wymieszaj wszystkie suche skladniki.
- W drugiej misce rozdrobnij widelcem banany a następnie dodaj pozostałe mokre składniki.
- Dodaj mokre składniki do suchych i wymieszaj do połączenia się składników. Pieczk 50-60 minut aż do suchego patyczka. Wyjmij z piekarnika i zostaw w keksówce aż do wystygnięcia. To ważne przy wypieku bezglutenowym.
Teff (miłka abisyńska)
Teff jest zbożem, a właściwie pseudozbożem bezglutenowym. Posiada unikatowy w porównaniu do innych zbóż skład mineralny. Ponadto jest cennym źródłem wapnia, żelaza magnezu, cynku i kwasu foliowego. Miłka abisyńska ze względu na dużą zawartość żelaza może stanowić doskonałe uzupełnienie diety osób z niedokrwistością mikrocytarną jak również zapobiegać niedoborom tego mikroelementu. Ziarna trawy abisyńskiej zawierają całą gamę niezbędnych w diecie człowieka aminokwasów. W Etiopii uważa się, iż „ aminokwasy dostarczane przez jeden naleśniko-chleb (injera) umożliwiają przetrwanie bez innych pokarmów zawierających białko”. Teff ze względu na dużą zawartość błonnika można wykorzystać z powodzeniem w diecie diabetyków. Rozpuszczalne frakcje (pektyny, β– glukany) włókna pokarmowego wpływają na glikemię poprzez spowolnienie wchłaniania węglowodanów do krwi.
Inspiracja, baza do modyfikacji – Jamie Olivier – w przepisie oryginalnym była mąka z brązowego ryżu. Jednak ze względu na fakt, że nie spotkałam mąku z brązowego ryżu drobno zmielonej postanowiłam zamienić ją na mieszankę mąk. Obie skrobie możecie zamienić na skrobię z tapioki. My jednak z uwagi na nietolerancję staramy się jej unikać. Oczywiście możecie eksperymentować sami. W eksperymentach ważne jest żeby zachować odpowiednie proporcje mąk. Więc nie zawsze taki eksperyment się powiedzie.
Smacznego 🙂
Dodaj komentarz