Świat obiega właśnie niezwykła wiadomość. 4-letni Xavier Hames z Australii dostał coś sztucznego. Bez wątpienia. Ale co dokładnie dostał Xavier?
Wiecie już? Dostał pompę Minimed 640G Medtronica. Co robi to cudo, że nazwano ją sztuczną trzustką? Jest połączona z sensorem, potrafi zmierzyć poziom cukru podtkankowo. Bardzo fajnie, też już taki system mamy i korzystamy od prawie 2 lat – nazywa się Medtronic Enlite. Co jeszcze? Ma kolorowy wyraźny wyświetlacz. Suuuuper. Nazwano też to rozwiązaniem monohormonalnym (cytujemy za artykułem na popularnym portalu branżowym). Gdybyście nie wiedzieli to od zawsze wszystko było monohormonalne, włącznie z penami, bo podawało tylko insulinę… Ale skoro konkurencja ma zaawansowane prace nad systemem podającym również glukagon to zawsze dobrze jest jakoś nazwać to co się ma. No więc prawdziwym hitem jest tutaj odcinanie dopływu insuliny przy niedocukrzeniach. To jest rzeczywiście ciekawe tylko, że od 2009 roku poza USA firma Medtronic oferuje system 540 G pod nazwą MiniMed Veo… Uff starczy już tych nowości i innowacji.
Dlaczego o tym piszemy? Nie wiemy czy to świadoma polityka informacyjna Medtronic czy nadinterpretacja mediów ale nie podoba nam się stosowana często taktyka nabierania czytelników na cukier wanilinowy tylko pod różnymi tytułami. Jeśli jeszcze nie zauważyliście różnicy to zapraszamy tutaj. Znacie to z resztą dobrze ze różnej maści portali np. “znany aktor miał poważny wypadek komunikacyjny”. Po kliknięciu okazuje się, że nie wiecie w ogóle o kim mowa a ten “znany” ktoś upadł na deskorolce. Ale klik był…
A więc według nas Xavier dostał tak naprawdę sztuczną tżóstkem. Następna pewnie będzie sztuczna tżustka. Dopiero potem będzie sztuczna trzustka, na którą wszyscy czekamy. Medtronic od lat pisze w swoich materiałach reklamowych “closing the loop” a więc zamykamy pętlę. Zamykajcie ją więc proszę ale nie tak jak pętlę Mobiusa. W nieskończoność….
Cukromania
Dokładnie to samo powiedziałam mojemu Mężowi. To nie sztuczna trzustka, ale po prostu pompa, tylko nieco nowszej generacji. Mało tego, jeśli rzeczywiście jest tak unowocześniona oznacza to, że czuwanie rodziców nad dziećmi chorującymi na cukrzycę będzie mniejsze. A jeśli ten czujnik działa tak jak nie raz sensory enlite to ja dziękuję za taką kontrolę 😛
Agnieszka
Dzięki Adam za przekazanie, jak zwykle fachowych i rzetelnych informacji. Twoja nuta ironii i humoru w tym momencie idealnie pasuję. Ciekawe kiedy będziesz mógł napisać: Jest sztuczna trzustka, udało się !!! Mam nadzieję, że szybko. Pozdrawiam
Adam Garbiński
Dzięki. Ja też chciałbym móc już tak napisać. Myślę że to już niedługo, ale w medycynie niedługo liczy się w latach.
Agnieszka
System MiniMed 640G to nie jest sztuczna trzustka, ale nie jest to też dokładnie to samo co Veo. Ta pompa będzie zatrzymywała podawanie insuliny już w czasie “niebezpiecznego” obniżania się glikemii i ponawiała podaż, jak cukier wzrośnie. To jest ta nowość względem Veo – w tym modelu pompa zatrzymywała podaż po przekroczeniu zaprogramowanego poziomu glikemii i wznawiała ją sama po 2 godzinach lub wznawiał ją użytkownik. Ale zgadzam się, że od 540G do sztucznej trzustki jeszcze daleko ;-). Choć wyniki badań prawdziwych “zamkniętych pętli” są obiecujące.
Adam Garbiński
Tak Agnieszko, masz rację, że to nie są dokładnie te same pompy i jest pewien element nowości. Wydaje się, że Medtronic krok po kroku konsekwentnie dąży do zamknięcia pętli. Niemniej jednak nie zgadzamy się na przedstawianie przez niektóre media tych urządzeń jako sztucznej trzustki, a nawet w niektórych wypadkach jako wszczepienie sztucznej trzustki (sic!).