Ciekawe podejście do problemu cukrzycy zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Utah. Opracowali oni insulinę o nazwie Ins-PBA-F, która reaguje na stężenie glukozy we krwi.
Przy niskim stężeniu insulina jest blokowana przez białko o nazwie albumina. Wzrost stężenia glukozy powoduje odblokowanie insuliny i zadziałanie mechanizmu samoregulacji, aż do powrotu glukozy do normalnego poziomu. Ins-PBA-F jest zmodyfikowaną insuliną długo-działającą (pozostaje aktywna w krwioobiegu przez 24 h). Testy na myszach z cukrzycą pokazały skuteczne regulowanie poziomu glukozy we krwi, który nie różnił się od poziomu u zdrowych myszy.
Naukowcy z Utah nie są jedynymi podążającymi tą ścieżką. W 2010 roku potentat medyczny Merck zakupił firmę SmartCells, która pracuje nad insuliną działającą na identycznej zasadzie.
Sukces takiego podejścia, dzięki prostocie i stosunkowo niskim kosztom, eliminuje w zasadzie wszystkie inne terapie czyli: pompy, CGM, zamknięte pętle, implanty trzustkowe etc. Pacjent może wstrzyknąć sobie insulinę raz dziennie, lub nawet raz na tydzień… No cóż, brzmi fantastycznie. Czekamy więc w nadziei, że wielka nagroda w postaci ogromnego rynku zachęci firmy do wytężonych wysiłków nad wprowadzeniem tego rozwiązania na rynek.
zoltar7221
w polsce za 25 lat nie refundowana