Przykro nam, ale ten artykuł nie będzie o Ryanie Goslingu 😉 i jego kultowym filmie. Na naszym radarze pojawiła się kolejna technologia zmierzająca do przerwania insulino-zależności. Jesteście ciekawi co to takiego?
O projekcie DRIVE
DRIVE to trwający 4 lata projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój technologii rewolucjonizującej przeszczepy komórek beta trzustki. Rewolucyjność w wydaniu DRIVE to uwolnienie pacjentów z cukrzycą typu 1-go od konieczności podawania insuliny z zewnątrz i stosowania leków immunosupresyjnych, jak to ma miejsce w przypadku dotychczas przeprowadzanych przeszczepów komórek beta trzustki. Projekt jest realizowany przez konsorcjum 14 europejskich partnerów i koordynowany przez National University of Ireland Galway uczelnię ze ścisłej światowej czołówki.
Jak DRIVE może pomóc diabetykom?
Istota podejścia do problemu zaproponowana przez naukowców pracujących w projekcie DRIVE jest taka sama jak znana Wam już z innych naszych artykułów np. Kamień milowy w terapii cukrzycy typu 1. Wysepki trzustkowe naukowcy wszczepią w powłoki brzuszne pacjenta w pobliżu wątroby, oczywiście w specjalnym zabezpieczeniu. Powłoki brzuszne to miejsce wybrane nieprzypadkowo, ponieważ są silnie unaczynione i łatwo dostępne dla względnie mało inwazyjnych operacji chirurgicznych. Współdzielą również ten sam system naczyniowy co trzustka, dając tym samym możliwości naturalnej detekcji glukozy i wydzielania insuliny. Na potrzeby projektu DRIVE naukowcy opracowali specjalną technikę chirurgiczną pozwalającą na utworzenie w powłokach fałdy przygotowanej na wszczepienie implantu.
Najważniejszy element całej operacji, czyli komórki beta wydzielające insulinę, są zabezpieczone dwojako. Pierwszym zabezpieczeniem jest specjalny żel, który zawiera prekursory tlenu i białka obecne naturalnie w trzustce. Dzięki temu komórki mają szansę przetrwać pierwszy kluczowy okres następujący bezpośrednio po wszczepieniu. Okres ten jest niezbędny do prawidłowego unaczynienia i zasilenia komórek beta w tlen. Drugie zabezpieczenie stanowi kapsuła, której zadaniem jest długoterminowa ochrona przed działaniem układu odpornościowego. Czas tej ochrony naukowcy szacują obecnie na 5 lat, po jego upływie niezbędne będzie ponowne wszczepienie implantu.
Kolejną istotną innowacją w projekcie DRIVE jest sposób pozyskiwania komórek beta trzustki do implantów. W procesie ekstrakcji komórek z trzustki dawcy lekarze użyją enzymów specjalnie modyfikowanych za pomocą technik bioinżynierii, które podniosą efektywność tego procesu. Uzyskają wtedy o wiele więcej komórek beta niż w obecnie dostępnych technologiach. Powiększy to znakomicie pulę pacjentów korzystających z tej terapii.
Perspektywy projektu
Testy przedkliniczne DRIVE dały bardzo obiecujące rezultaty otwierając projektowi drzwi do testów klinicznych przeprowadzonych na ludziach. W ramach siostrzanego europejskiego projektu o nazwie DELIVER partnerzy projektu ubiegają się o pięć patentów chroniących wypracowane rozwiązania. Równolegle naukowcy prowadzą prace nad optymalizacją i skalowalnością zastosowanych rozwiązań. Możliwe będzie wtedy skomercjalizowanie projektu i stosowanie tej terapii na szeroką skalę. Sukces tego projektu byłby niewątpliwie podwójną radością, nie tylko z oczywistego faktu pozbycia się obciążeń dotychczasowej terapii insuliną ale również z faktu, że dokonano tego na europejskim gruncie naukowym i biznesowym. Fingers crossed!
Źródła:
http://www.drive-project.eu/our-excellence
https://www.news-medical.net/news/20190617/Small-bioengineered-implant-promises-long-lasting-relief-from-Type-1-diabetes.aspx
Dodaj komentarz