Endokrynolog dr Steven Russell ze Szpitala Massachusetts Mass General w Stanach Zjednoczonych prowadzi wspólnie z profesorem Inżynierii Biomedycznej Edem Damiano z Uniwersytetu w Bostonie badania kliniczne nad wykorzystaniem sztucznej trzustki u pacjentów z cukrzycą typu 1.
Obecnie prototyp takiego urządzenia składa się z 3 części, które docelowo mają zostać zintegrowane w jedno urządzenie. Pacjent, oprócz insuliny, otrzymuje również niewielkie dawki glukagonu, który podnosi poziom cukru i zabezpiecza przed hipoglikemią. Ostatnie próby przeprowadzone na pacjentach w różnym wieku pokazały, że opracowane w Bostonie urządzenie potrafi samodzielnie regulować poziom cukru, w warunkach domowych, w pracy oraz przy innych aktywnościach. Najlepszą recenzją dla urządzenia jest fakt że osoby uczestniczące w badaniu niejednokrotnie nie chciały zwracać urządzeń po testach. Jedną z uczestniczek badania jest pielęgniarka ze szpitala w Massachusetts Kimberly Martin, u której zdiagnozowano CT1 w wieku 16 lat.
Zainteresowanych odsyłamy do materiału źródłowego, który ukazał się w biuletynie Szpitala Massachusetts Mass General, oraz do naszych poprzednich postów na ten temat: Nieco bliżej sztucznej trzustki? BioHub – sztuczna czy może naturalna trzustka?
CENTRUM DIABETOLOGII
Dzień Dobry,
czy mógłbym prosić o adres mailowy do Autorów bloga ? z góry dziękuję
pozdrawiam serdecznie – Maciek Saweczko
k
Ja nie wierzę że firmy produkujące paski itd.. pozwolą aby to weszło na rynek tak samo było z gluco track i co cisza pisałem do firmy firma kazała skontaktować się z dystrybutorami a od nich dostałem odp ze będzie można to kupić w lipcu teraz jest połowa sierpnia i cisza nawet mi nie odp na maila juz wysłałem z 5 wiec nie wierzę że coś takiego wejdzie na rynek przestańcie się łudzić
Bożena Garbińska
No cóż mogę powiedzieć, ja mocno wierzę. Szczerze.
Adam Garbiński
To nie jest kwestia pozwalania lub nie. Jeśli znajdzie się odpowiednio silny partner finansowy, który będzie w ten projekt wierzył i zainwestuje pieniądze w nadziei na wysoki zwrot (rynek jest ogromny) to nawet silne “kontr-lobby” nic nie pomoże. Dlaczego Sanofi kupiło za blisko 1 mld $ prawa do dystrybucji tak ryzykownego produktu jak Afrezza? To rynek medyczny. Tutaj czas nie liczy się w miesiącach ale w dekadach np. podstawą działania dzisiejszych CGM-ów są badania przeprowadzone w latach 60-tych ubiegłego wieku… My nie będziemy tyle musieli czekać. W najbliższej dekadzie na pewno pojawią się ciekawe produkty, bardzo ułatwiające życie diabetyków. I jest duża szansa, że będzie to coś co imituje działanie ludzkiej trzustki. Wszyscy giganci medyczni, nie wyłączając obecnego na polskim rynku Medtronic, nad tym pracują, a upór i osobista motywacja prof. Damiano, który obiecał swojemu synowi na 18-te urodziny sztuczną trzustkę, to dobra gwarancja, że nikomu te prace się nie znudzą…