Na przełomie 19-go i 20-go wieku średnia oczekiwana długość życia dziecka u którego zdiagnozowano cukrzycę wynosiła 12 miesięcy. Teraz wynosi 816 miesięcy czyli 68 lat. Komu w zasadzie to zawdzięczamy? Przeczytajcie.
Choroba stara jak świat
Cukrzyca to jedna z pierwszych znanych ludzkości chorób. Jej ślady są widoczne w manuskryptach egipskich datowanych na 1500 lat przed naszą erą gdzie mowa była o chorobie powodującej częste oddawanie moczu, a 500 lat przed naszą erą pewien lekarz mówił o chorobie objawiającej się moczem tak słodkim, że przyciągającym mrówki. Przez bardzo długi czas nie było wiadomo nawet ogólnie, jaki jest mechanizm tej choroby. Dopiero w 1889 roku niemieccy lekarze w osobach Oskara Minkowskiego (profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, o żydowsko-litewskich korzeniach) i Josepha von Meringa dostarczyli pierwszych wskazówek gdy odkryli podczas doświadczeń nad psami, że usunięcie im trzustki powoduje ciężką i śmiertelną w skutkach cukrzycę.
Insulina ratuje pierwsze dziecko z cukrzycą
W 1920 roku kanadyjski naukowiec Fryderyk Banting wspólnie z Charlesem Bestem (obaj na zdjęciu z psem) wyizolowali enzym, który najpierw przetestowali na sobie i prawdopodobnie zaliczyli pierwsze na świecie hipo . Kolejne doświadczenia na psach z cukrzycą nie pozostawiły wątpliwości. Podanie tego enzymu powodowało znaczne zmniejszenie zawartości cukru w moczu. Obaj panowie opublikowali wyniki swoich badań w 1922 roku, a odkryta przez nich substancja nazwana insuliną została wkrótce przetestowana na ludziach. Pierwszym dzieckiem które uratowała był umierający 14-letni Leonard Thompson (ważył 30 kg bo w tamtych czasach jedyną metodą jaką stosowano była głodowa dieta).
Nagroda Nobla
W 1923 roku Fryderyk Banting otrzymał za swoje odkrycie Nagrodę Nobla. Wspólnie z nim otrzymał ją niejaki John James Rickard Macleod w miejsce bardziej zasłużonego Charlesa Besta, ku niezadowoleniu Bantinga, który twierdził że Macleod pełnił jedynie funkcje nadzorcze… Historia ciągle się powtarza.
We wczesnych latach insulinę otrzymywano od zwierząt, dopiero w 1960 roku inżynieria genetyczna pozwoliła na uzyskanie syntetycznej insuliny.
Informacja o Fryderyku Bantingu na podstawie której przygotowaliśmy ten artykuł ukazała się w związku ze światowym dniem cukrzycy tutaj. Fryderyk Banting został również uczczony przez Google Doodle. Więcej o pracy Bantinga i Besta znajdziecie tutaj.
Dodaj komentarz