Ciasto mandarynkowe z całych mandarynek, na mące orkiszowej i migdałowej z masą z jogurtu greckiego i mascarpone – jedna porcja o wadze 90 g ma 4,4 wymiennika, w tym 2,9 WW i 1,5 WBT. Niecodzienne, pyszne.
Ciasto mandarynkowe
Składniki
- 4 średnie mandarynki o łącznej wadze 360 g (waga ze skórką)
- 170 g masła
- 300 g cukru
- 3 jajka
- 90 g mąki migdałowej
- 225 g mąki orkiszowej
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Na masę jogurtową
- 800 g jogurtu greckiego (w tabeli masa po przygotowaniu)
- 240 g mascarpone
- 140 g cukru
Przygotowanie
- Żeby przygotować masę do obłożenia ciasta, dzień wcześniej przełóż jogurt do sitka wyłożonego podwójną warstwą gazy, zawiąż końce. Sitko włóż do dużej miski lub garnka, w której będą się zbierać płyn i włóż do lodówki na 24 godziny.
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Mąkę orkiszową i proszek do pieczenia przesiej.
- Nieobrane mandarynki włóż do małego rondelka i zalej wodą. Postaw na gazie, doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, przykryj mandarynki okrągłym kawałkiem papieru do pieczenia o średnicy garnka i obciąż małym talerzykiem, który zabezpieczy mandarynki przed wypływaniem. Gotuj przez 20 minut aż będą delikatne. Wyjmij je z wody i ostudź. Przełóż mandarynki do blendera i zmiksuj na pure. Odstaw.
- Piekarnik nagrzej do 160ºC. Do misy miksera włóż masło i cukier. Miksuj je przez 8 minut lub do czasu aż będą jasne. Dodawaj jajka, jedno po drugim i ubijaj po każdym dodaniu. Dodaj wanilię, mąkę migdałową, mąkę orkiszową, proszek do pieczenia i pure z mandarynek. Wymieszaj. Ciasto przełóż do tortownicy o średnicy 26 cm wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Wygładź szpatułą. Piecz przez 50 minut, do tzw. suchego patyczka. Odstaw na 10 minut zanim wyjmiesz ciasto na siatkę do studzenia.
- Jogurt (gęstą część, która została na sicie) przełóż do miski, dodaj cukier i mascarpone. Ubijaj, końcówką do ubijania piany, do połączenia. Używając szpatuły, rozprowadź masę po wystudzonym cieście. Gotowe 🙂
Wartość odżywcza w 100g
Kalorie: 254 kcal Białka: 4.5 g Tłuszcze: 16.2 g Cukry: 32.7 g Wymienniki: 4.9 WW: 3.3 WBT: 1.6
Smacznego 🙂
Inspiracja: Donna Hay
Ela
Widze ze Pani nie boi sie cukru, a czy Pani zdaniem nie lepiej dawać np. ksylitol? Są jakieś przeciwskazania?
Bożena Garbińska
Nie boję się cukru, ale zawsze zmniejszam ilość cukru w porównaniu do oryginalnych przepisów. Raczej boję się dawać ksylitol, nie mam pewności jaki ciasto potem będzie i nie przepadam za smakiem ksylitolu. Czasami używam cukru kokosowego, jeżeli deser na to pozwala np. tutaj http://www.3mamcukier.pl/index.php/blog/tags/tag/cukier-kokosowy , bo nie zawsze na dobre mu to wyjdzie. Czasami część cukru (zawsze używam trzcinowego nierafinowanego) zastępuję tagatozą, ona ma zbliżony smak do cukru. Wolę zjeść mniejszy kawałek niż coś co niekoniecznie będzie mi smakować.