mam cukier

 • Start
  Start Tutaj znajdziesz wszystkie wpisy dostępne na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Wyświetla listę kategorii tego bloga.
 • Tagi
  Tagi Wyświetla listę słów kluczowych, które zostały wykorzystane na blogu.
 • Archiwum
  Archiwum Zawiera listę wpisów, które zostały utworzone wcześniej.
 • Login
  Login Formularz logowania

Czy trendy w glikemii wpływają na dawkowanie insuliny?

Dodane przez w w nauka
 • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
 • Przeczytano: 752
 • 0 komentarze
 • Subskrybuj zmiany
 • Drukuj

b2ap3_thumbnail_dex.pngOkazuje się, że jak najbardziej. W naukowym czasopiśmie medycznym, Journal on the Endocrine Society, w wydaniu z grudnia 2017 ukazały się artykuły, które są rekomendacjami dla użytkowników CGM Dexcom G5 do korekt wyliczanych przez urządzenie przy dozowaniu insuliny.

Po porównaniu wskazań CGM Dexcoma i CGM Minimed 640G, można te zasady zastosować również dla tego drugiego urządzenia, jeżeli korzystamy z kalkulatora bolusa do podawania insuliny pod posiłek i do korekt.

Rekomendacje są dla dorosłych i osobne dla dzieci. Opierają się one na wskazaniach trendu i indywidualnej wrażliwości na insulinę. Wskazują one dodatkową korektę insuliny w stosunku do wyliczeń kalkulatora.

Te nowe zalecenia nie zastępują standardowych obliczeń dawkowania insuliny, ale mają pomóc w dostosowaniu dawek dla osób stosujących system ciągłego monitorowania glikemii. Na przykład, gdy poziom cukru we krwi wzrasta, może być potrzebna większa ilość insuliny; kiedy poziom cukru we krwi spada, potrzebna może być mniejsza ilość insuliny. Ilość ta zależy od tego, jak wrażliwy jest ktoś na insulinę, a także od tego, jak wyraźny jest ten trend.

Poniższe tabele podsumowują wytyczne dotyczące dostosowania dawek insuliny przed posiłkiem i ponad trzy godziny po posiłku (korekty).

Na przykład, dziecko o wrażliwości 100 mg/dl:

• Dodaje 1.0 jednostkę insuliny obliczonej dawki insuliny dla podwójnej strzałki rosnącej (Dexcom) lub trzech strzałek rosnących (Medtronic);

• Odejmuje 1.0 jednostkę od zwykłej dawki insuliny dla podwójnej spadającej strzałki (Dexcom) lub trzech spadających strzałek (Metronic).

Najważniejsze, dostosowanie dawki insuliny za pomocą strzałek trendów nie zastępuje standardowych obliczeń kalkulatora bolusa. Dostosowanie dawki insuliny za pomocą strzałek trendów jest dodatkowym etapem, który zwiększa lub zmniejsza dawkę insuliny obliczoną przy użyciu standardowych parametrów. No i oczywiście zawsze należy wziąć pod uwagę  inne czynniki wpływające na zmianę poziomu glikemii, jak skład posiłków, czas od ostatniego posiłku, insulina aktywna i aktywność w ciągu dnia.

Wskazówki te są na razie zaleceniami dla użytkowników do samodzielnego wdrożenia, ale Dexcom pracuje wdrożeniem kalkulacji korekt w następnej wersji urządzenia – G6.  

Myślimy, że warto spróbować korygować wyliczenia kalkulatora bolusa, bo tak naprawdę sami często widzimy, że przy wysokiej glikemii potrzebujemy większej korekty niż wskazują obliczenia kalkulatora. Mamy również nadzieję, że podobne prace toczą się w laboratoriach Medtronic’a.

Poniżej tabele:

b2ap3_thumbnail_doroli.png

 

b2ap3_thumbnail_dzieci.png

Źródło: diatribe.org; https://academic.oup.com

Oceń ten wpis:

Komentarze

 • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Gość środa, 21 luty 2018

Instagram

Kategorie

nauka (104)
u nas (71)
podróże (37)
kuchnia (288)
desery (103)
zupy (19)
przekąski (16)
do chleba (15)
przystawki (15)
ludzie (3)

Zaloguj się