Czy czekając na konkretne efekty badań naukowych nad skuteczną terapią cukrzycy typu 1 możemy cokolwiek zrobić żeby poprawić funkcjonowanie trzustki? Otóż szereg artykułów naukowych wskazuje, że możemy.
Jest wiele substancji wykazujących właściwości ochronne i/lub regenerujące komórki beta trzustki. My wybraliśmy dla was sześć, które można stosunkowo łatwo dostać i włączyć do swojego menu. Znajdziecie je poniżej, wraz z krótką charakterystyką i linkami do badań źródłowych wskazujących na ich pozytywny wpływ na trzustkę.
Czarnuszka
Czarnuszka albo inaczej Nigella sativia to pochodząca z Iraku i Turcji roślina z rodziny jaskrowatych o bladoniebieskich kwiatach. Jest obecnie uprawiana w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Czarnuszka jest dostępna zarówno pod postacią nasion jak i ekstraktu olejowego. Badania naukowe przeprowadzone w 2010 roku w Arabii Saudyjskiej dowiodły, że nasiona czarnuszki mają działanie obniżające poziom cukru we krwi.
Miód
Istnieje mnóstwo sposobów na jaki można wykorzystać miód w codziennym odżywianiu a o jego pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka napisano tak dużo, że chyba nie trzeba nikogo do tego przekonywać. My skupimy się na jego właściwościach związanych z trzustką i cukrzycą typu 1. Otóż badania naukowe przeprowadzone w 2013 roku w Egipcie pokazały wyraźny dodatni wpływ miodu na pracę trzustki, w tym jego stymulujący wpływ na uszkodzone komórki beta.
Boćwina
To inaczej burak liściowy, niezbyt jeszcze popularna w Polsce roślina, za to bardzo dobrze znana np. w Wielkiej Brytanii. Przy odrobinie wysiłku można ją jednak dostać (my namówiliśmy znajomych na obsianie nią na wiosnę działek). W tureckiej medycynie ludowej burak liściowy (lub mangold) był znany jako roślina obniżająca poziom cukru. Przeprowadzono tam w 2000 roku badania naukowe, które jednoznacznie potwierdziły, że substancje zawarte w boćwinie powodują regenerację komórek beta trzustki i obniżenie przez to poziomu cukru.
Awokado
Awokado lub smaczliwka to pochodzące pierwotnie z Meksyku drzewo z rodziny wawrzynowatych. Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Awokado jest dostępne zarówno pod postacią całych owoców jak i różnego rodzaju ekstraktów. Badania naukowe przeprowadzone w 2009 roku w Nigerii dowiodły, że ekstrakt z nasion awokado ma działanie ochronne i regeneracyjne na komórki beta trzustki.
Kurkumina
Kurkumina to związek chemiczny otrzymywany z kłączy ostryżu długiego zwanego również kurkumą. Jest głównym składnikiem bardzo popularnej przyprawy kurkumy i mieszanki przypraw curry. Badania naukowe przeprowadzone w Argentynie w 2014 roku dowiodły, że kurkumina ochrania komórki beta trzustki przed niszczącym działaniem układu odpornościowego w rozwoju cukrzycy typu 1.
Len
Len jest rośliną świetnie znaną zarówno w Polsce jak i na świecie. Dostępny jest zarówno pod postacią nasion (siemię lniane) jaki i gotowego oleju tłoczonego na zimno, który bardzo dobrze nadaje się do bezpośredniego spożycia lub jako dodatek do pieczywa lub sałatek. Przeprowadzone w 2013 roku w Indiach badania naukowe udowodniły, że wyciąg z siemienia lnianego regeneruje komórki trzustki.
Bożena
Córka ma 11 lat. Właśnie diagnozowano u Niej cukrzycę typu 1. Dziękuję za wskazanie tych produktów. Jakie ilości tych produktów powinna spożywać, aby komórki beta zregenerowały się?
Bożena
Czy boćwinę powinno się spożywać na surowo, aby zregenerować trzustkę?
Adam Garbiński
Proszę traktować ten artykuł jedynie jako źródło inspiracji kulinarnej a nie przepis na wyzdrowienie. Bardzo chcielibyśmy żeby można było wyliczyć takie dawki i pozbyć się cukrzycy raz na zawsze ale nie jest to teraz możliwe. Sami próbowaliśmy długo z boćwiną serwowaną jako dodatek do zupy lub innych dań i wiemy, że zastosowanie jej w stałej diecie u dziecka jest dużym wyzwaniem.
Konkretne informacje dotyczące dawek jakie poddano badaniom w przywołanych artykułach dotyczyły tylko czarnuszki (2gm/dzień) oraz awokado (300 mg – 600 mg na każdy kilogram masy ciała). W przypadki boćwiny (burak liściowy) mowa jest o ekstrakcie zatem musi być to forma bardzo skondensowana.
To co wiemy z tych badań to fakt, że substancje te mają takie działanie, zatem umiejętne wplecenie ich w dietę może dać efekt terapeutyczny, w postaci zmniejszonego zapotrzebowania na insulinę.
Jeśli u córki zdiagnozowano cukrzycę teraz to proszę szybko się zainteresować szczepionką z Gdańska. Pod tym linkiem znajdzie Pani szczegóły:
http://www.3mamcukier.pl/index.php/nauka/entry/szczepionka-treg-kryteria-rekrutacji-do-badan-klinicznych-i-informacja-o-badaniu