Całkiem niedawno pisaliśmy Wam o nowym urządzeniu firmy Abbott łączącym funkcje glukometru i CGM TUTAJ i TUTAJ
Mimo niedostępności tego systemu na rynku polskim i braku certyfikacji dla osób poniżej 18 roku życia zdecydowaliśmy się je przetestować. Jak je kupić? Na pewno wszyscy już wiecie Obecnie naprawdę trudno w Polsce znaleźć rodzinę, która nie miałaby kogoś znajomego lub bliskiego na rynkach, gdzie te urządzenia zaczęto sprzedawać. Zatem czego się dowiedzieliśmy podczas dwóch tygodni testów?
- Aplikacja sensora. Jest prosta i faktycznie bezbolesna. Zuzka mimo początkowych obaw sama stwierdziła, że nic nie poczuła. Więc tutaj duży plus dla producentów. Niestety gorzej ma się sprawa ze zdejmowaniem. Pierwsza próba zakończyła się sporym krzykiem i bólem ponieważ sam przylepiec jest baardzo mocny. Nie można ściągać sensora w całości, należy najpierw mocno zwilżyć alkoholem sam przylepiec, można wtedy odczepić górną część sensora zawierającą elektronikę a potem powoli ściągać przylepiec. O tym jednak sam producent niestety nie napisał. Potwierdziły się też nasze początkowe obawy dotyczące rozmiaru sensora w stosunku do powierzchni jaką mamy do dyspozycji. Abbott, jako jedyne miejsce aplikacji wskazuje tylną część ramienia. U dorosłego nie stanowi to problemu natomiast nasza Zuzka ma drobne ramię i sensor po prostu nie przylegał dobrze. Dlatego staraliśmy się go umiejscowić nieco bliżej bocznej części ramienia tam gdzie powierzchnia jest większa. I tutaj klops. Po 3 dniach Zuzka zaczęła się uskarżać na ból w miejscu aplikacji, a sam sensor odmówił posłuszeństwa. Zmuszeni byliśmy zdjąć sensor i zaaplikować ponownie na tylnią część ramienia oraz użyć dodatkowych plastrów okluzyjnych, które zostały nam po Medtronic-u… Podejrzewamy, że sensor można również zaaplikować na pośladki jednak ze względów praktycznych producent nie rekomenduje tego umiejscowienia. Wyobraźcie sobie kogoś kto przykłada sobie coś piszczącego do tyłka – nieco niezręcznie prawda . Nie sprawdzaliśmy jednak i nie wiemy tego.
- Wygoda i funkcjonalność systemu. Na piątkę. Abbot Freestyle Libre to bardzo przemyślane i wygodne urządzenie. Pomiar jest faktycznie bardzo szybki, bez problemu udawało nam się zrobić odczyt nawet przez dość grubą warstwę ubrania. Wykresy i menu urządzenia czytelne, ważne informacje wyraźnie i łatwo dostępne. Dla osób, które wcześniej nie korzystały z CGM, możliwość obejrzenia historii glikemii będzie na pewno bardzo mocnym przeżyciem . My wcześniej korzystaliśmy z CGM Medtronic dlatego znamy zalety tego rozwiązania. Dla przypomnienia, Freestyle Libre nie wyświetli nam żadnych alarmów. Pomiar dostępny jest “na żądanie” czyli po przyłożeniu czytnika do sensora. W tradycyjnym CGM otrzymujemy sygnały dzwiękowe i wibracyjne gdy poziomy glikemii przekroczą zadane limity. Dla większości rodziców mających pod opieką dziecko z CT1 to na pewno ważna różnica, zwłaszcza jeśli chodzi o monitoring nocnych hipoglikemii. Ja przyznaję, że mam mieszane uczucia – częste wybudzanie w nocy alarmami nie służy dobrze zdrowiu rodziców, których dzieci też potrzebują prawda?
- Jednostki glikemii czyli ile cukru w cukrze… To okazało się dość sporym problemem. My zamówiliśmy swoje urządzenie w Wielkiej Brytanii. Z sobie tylko znanych powodów producent uniemożliwił swobodną zmianę jednostek pomiarowych (mmol/l <-> mg/dl). Są one zapisane fabrycznie w urządzeniu dystrybuowanym na danym rynku. Dlatego jeżeli będziecie zamawiać Abbott FreeStyle Libre to szukajcie znajomych w krajach, które podobnie jak Polska (mniejszość) stosują mg/dl. W Europie to na pewno Niemcy i Francja. Nam przestawienie się na inne jednostki, mimo iż mogliśmy je swobodnie zmienić w pompie, sprawiło spory problem. Teoretycznie mmol/l są prostsze a więc jak mamy cukier 5.0 to jest git, a jak poniżej 3.0 i powyżej 7.0 no to mamy kłopot, jednak cały czas trzeba było sobie mnożyć przez 18 i upewniać się, że dobrze wnioskujemy. Dodatkowy problem, których i tak mamy sporo na głowie.
- Dokładność pomiaru. To dla nas cecha krytyczna i tutaj nastąpił spory zawód. Niestety różnice jakie otrzymywaliśmy pomiędzy pomiarami zwykłym glukometrem a Abbot FreeStyle Libre sięgały 80 jednostek i więcej (zawyżanie). Nie nastąpiło zapowiadanie przez producenta wyrównanie różnic w 3 dobie od aplikacji. Nie było więc mowy o całkowitym zrezygnowaniu z kłucia palców i dozowaniu insuliny wyłącznie na podstawie pomiarów. Trudno nam stwierdzić jaka jest tego przyczyna. Opinie na jakie natrafiliśmy czytając o Abbott Free Libre wcześniej wskazywały, że można liczyć na co najmniej tak dobrą dokładność jak w przypadku innych CGM.
- Koszty. Niestety zakup w Wielkiej Brytanii uwzględniając koszty transportu i bieżący kurs funta nie dał nam żadnych oszczędności w porównaniu do kosztów CGMa jakie ponosimy obecnie. Być może będzie inaczej jeśli Abbott zdecyduje się na bezpośrednią dystrybucję swojego urządzenia w Polsce.
Podsumowując – po testach zdecydowaliśmy się wrócić do CGMa Medtronica, głównie ze względu na brak zaufania do wartości pomiaru glikemii przez Abbott FreeStyle Libre. Mimo iż CGM-owi Medtronic-a zdarzają się “wpadki” to jednak dokładność systemu pozwala nam na znaczne zmiejszenie ilości nakłuć w ciągu dnia (czasami nawet tylko do tych kalibracyjnych a więc 2 w ciągu doby) oraz na podawanie insuliny w oparciu o bieżące wskazania CGM. Dodatkowym atutem jest również integracja obu funkcji w jednym urządzeniu jakim jest pompa insulinowa.
Na koniec – pamiętajcie, że to nasze własne obserwacje i wcale nie muszą się pokrywać z waszymi. Nie wolno również zapominać o fakcie, że to urządzenie nie otrzymało certyfikacji dla dzieci.
Jeśli ktokolwiek z Was ma już własne doświadczenia z używania Abbott FreeStyle Libre to zachęcamy gorąco do komentowania i podzielenia się nimi z innymi czytelnikami bloga.
Asia
Mam pytanie. My sie orientowaliśmy w Niemczech i konsultant ,który rozmawiał z osobą która miała nam to załatwić poinformował go ze należy wykupić roczny abonament. Czy w Państwa przypadku tez tak było?
Selke
Ja z czystym sumieniem mogę polecić system Dexcom Odczyt z sensora co 5 min Tolerancja błędu ok.30 REWELACJA Szczęśliwa mama
Adam Garbiński
Nie. W Wielkiej Brytanii zamawia się przez stronę internetową, wystarczy podać adres dostawy i zapłacić (sensory mają 3 miesięczną datę ważności). Proszę się upewnić czy wasz pośrednik w Niemczech próbował zamówić przez stronę producenta czy może w jakiś inny sposób, bo ten roczny abonament brzmi dziwnie. Być może dotyczy on dodatkowego oprogramowania dostępnego przez stronę internetową do którego można ładować dane z FreeStyle Libre.
Przemek
Witam
jestem z Bialegostoku moja corka ma 8 lat i od pół roku zdiagnozowaną cukrzycę Typ 1
Wszyscy znamy temat Gluckotracka i wyobraźxie sobie ze znalazlem kontakt do osoby ktora moze mi go sprzedac bo ma kilka-kkilkanascie sztuk na sprzedaz cena to 2500 tys dolarow i od razu powiem o co chodzi potrzebuje kilku osob do zrzutki na te urzadzienie dlaczego :
po pierwsze ryzyko straty male w przypadku oszustwa poniewaz pieniadze musze wyslac za granice a sam sie boje
po drugie osoby ktore dolacza do kupna beda go mogly przetestowac i wtedy wspolnie ocenimy czy to jest ok czy nie
przepraszam za literowki poniewaz pisze z tel kom
osoby chetne prosze pisac na maila
p.milewski@op.pl
pozdrawiam
Przemek
Andrzej
Witam,
z Białegostoku do Wilna jest nie daleko, można się przejechać i przetestować na miejscu.
Witek
Jakie paski są używane przez glukometr? FreeStyle Optium czy jakieś inne? Zestawy startowe są wciąż niedostępne ale pojawiła się w Niemczech możliwość zamówienia osobno urządzenia i sensorów. Czy serter do aplikacji sensorów jest w pudełku z sensorem czy tylko jako element zestawu startowego? Boję się że przyjdzie urządzenie i sensory a nie będzie jak ich zaaplikować.
Adam Garbiński
Witaj Witku. Glukometr wbudowany w FreeStyle Libre jest kompatybilny z paskami FreeStyle Optium. Każdy zestaw sensorów przychodzi razem z serterem. Nie obawiaj się więc, że czegoś będzie brakować 🙂 Przy okazji – jeśli interesuje Cię zakup FreeStyle Libre to możemy odsprzedać za 50% ceny nasz zestaw “testowy”. Dla naszej Zuzki niestety nie był odpowiedni ze względu na szerokość ramienia. No i trzeba pamiętać o punkcie 3 z naszego posta – zestaw pochodzi z Wielkiej Brytanii.
Witek
Napisz proszę na priv co zostało Wam z tego zestawu.
Patrycja
Witam. Mam 24 lata. Od 19 lat choruję na cukrzycę typu 1. Za pośrednictwem rodziny mieszkającej w Irlandii i Holandii próbuję kupić to urządzenie, ale bez rezultatu. Jeśli ktoś posiada jeden zestaw FreeStyle Libre na sprzedaż to chętnie odkupię. Tel: 530-910-907
Monika
nie ma w niemczech zadnej oplaty abonamentowej. koszt stareta to ok 170-190eur i potem kazdy sesnor kosztuje 59,90eur i jest na 14dni.
Monika
jesli nadal nie masz urzadzenia prosze o kontakt
ladysonia1@o2.pl
Edmund
Istnieje mozliwosc rocznego abonamentu na sensory i w tedy jeden kosztuje 5 euro taniej, ale to nie jest obowiązek. Ile sztuk trzeba zaabonowac- nie wiem? Moje 2 sensory zakupione w grudniu 2015 maja gwarancje do 31.05.2016, a wiec nie trzy miesiace, a pół roku.
Marek Pogorzelski
mam i testuję juz od 3 miesiecy. Pierwsze pomiary były rewelacyjne , błedy około 5-10 jednostek. Kządy nastepny starter powiekszał róznice pomiedzy Abbotem a miernikiem tradycyjnym. Zaczołem dłubać w menii i jak sie okazuje ze mozna go skalibrować. Teraz błedy są rzedu 10 jednostek.
Cena zakupu to około 150 funtów ale sensory z Niemiec za 100 euro
Wojtek
Proszę o podpowiedz jak skalibrować bo te różnice w pomiarach są kosmiczne
Wojtek
Witam , proszę napisz jak można go skalibrować
mieczwoj@interia.pl
Pozdrawiam
Marek Pogorzelski
spróbuj na ebaj-u
Marek
Witam. Mamy ten sam problem z pomiarem librą i tradycyjnie countur linkiem bayera. Różnice są nawet do 100 mg/dl po stronie libry , a jak trzeba podać na tej podstawie korektę to dla bezpieczeństwa robimy do wartości z bayera,więc dyskwalifikuje to librę, zwłaszcza że i tak trzeba kłuć.Wiemy że jest opóźnienie libry wzg krwi o ok 15 min, ale różnice 100? Mamy prośbę, jak i gdzie w menu jest możliwość kalibracji. Czy jest to w ustawieniach dla personelu medycznego tam gdzie należy wpisać kod ( i jak ten kod zdobyć). Będziemy wdzięczni za pomoc. marek.burzynski@op.pl
marcin
witam wszystkich ja posiadam sensor i jestem bardzo zadowolony z niego koniec z kuciem wszystko widzę po skanowaniu czy cukier i spada czy wzrasta
troszkę z cenom jest nie za wesoło ale i tak było warto pozdrawiam
Małgorzata
Witaj Marek, sklaibrujesz w ustawieniach – w prawym górnym rogu jest ikonka “trybika” jak w telefonach, potem” control solution test”. Ja kalibrowalam płynem kontrolnym od innego glukomtru o st. 7,6 mmol/L i mam duże odchylki rzędu nawet 2,5 mmol/L
Marek Pogorzelski
jest tam ten “trybik” naciskam go i bawiłem sie tymi ustawieniami ale nie dla personelu tylko do momentu kiedy otworzyło mi sie puste okno (ekran) podzielony na 10 częsci. Naciskająć kratki ukazywały sie numerki. Po paru sekunach ukazał sie napis iz kalibracja skonczona (ale w jezyku niemieckim botakie mam menii)
Mateusz
Witam. Ja wam przedstawie moja wersje co do Freestylelibre. Mam to urzadzenie od ponad miesiac i przyznam jest to super sprawa i wygoda po za kosztami. W Niemczech to urzadzenie +2sensory to koszt 169eu plus dodatkowo kazdy sensor osobno 59.90. Tak jak wspomnialem super sprawa.ale okazaly sie juz u mnie klopoty 2tyg.temu zalozylem nowy sensor ktury ma niby dzialac 14dni a mi juz wyskoczyl blad po 2dniach ze sensor jest nie aktywny. Wiec zalozylem nastepny ten mi znow dzialal 10dni i po tych 10dniach non stop cukry mi pokazywal ponizej normy 35. Wiec jak by ktos mial taki sam przypadek ze sensor przestal dzialac prosze dajcie znac. Email matthiascebulla@op.pl
Mateusz
Proszę o informacje co dokładnie Pan wciskal w ustawieniach, że pojawił się ten ekran z kalibracja? Proszę o kontakt na maila konwinski.mateusz@gmail.com
aabgrx5
ale ja mam jeszcze inną sprawę.
Otóz po załozęniu i cięzkiej pracy że moje ciało było spocone i wydalałem sporą ilość wody po przez skórę to ten sensor się sam odkleił i odpadł, wiec nie jest coś dopracowane do końca.:(
MARIUSZ
Witam, proszę o pomoc w takiej sprawie czy ktoś z Państwa ma lub wie jak zmienić menu(czytaj język) na polski w FREESTYLE LIBRE.
MARIUSZ
Witam a ja mam jeszcze inne pytanie. Czy ktoś z Państwa wie jak wgrać język polski do FREE STYLE LIBRE.
Sensor kupiony był w Niemczech wiec menu jest po niemiecku.
Bożena Garbińska
Nie można zmienić ustawień języka w tym urządzeniu.
Maja
witam ,czy moze mi ktos pomoc ,i powiedziec jak moge skalibrowac ? po pierwszym dniu ,jestem zalamana bo sa duze roznice w pomiarach 🙁
Wojtek
Witam
Proszę mi powiedzieć , czy dało się skalibrować i w jaki sposób. Proszę o podpowiedz
dzosz
czy w tym urzadzeniu mozna zmienic jezyk obslugi
Marek Pogorzelski
Jeszcze jedno.- jak człowiek się spoci to czip odpada po 3-4-ech dniach , czyli to nie jest takie wporzo przy tej cenie? Gdyby to kosztował 5-ęć zł to machnąć ręką, ale nie przy cenie 60€.
Nowakowski
Proszę przekarz info jak można skalibrowac frystyle libre bo mam przeklamania w granicach 50
ADAM
Witam ,
Produkt pojawił się już na rynku polskim więc postanowiłem go przetestować u swojego syna. I muszę stwierdzić że produkt ten absolutnie nadaje się dla dzieci ( osób które nie mają jeszcze odpowiednio wielkiej tkanki mięśniowej ) . Różnice u mojego syna dochodziły do 200 mg między pomiarem w krwi a tym sensorem i tak 50% wyników może się zgadzało ( tzn nie przekraczało różnicy 30 mg) . Na sensorze syn miał cukier 247 a w krwi 47 i miał niedocukrzenie . Nie chce mówić co by się stało gdybyśmy podali mu korektę z insuliny na to 247 ( masakra jakaś) . Uważam że produkt ten w ogóle nie powinien być dostępny dla dzieci . Pewnie dlatego produkt ten nie uzyskał certyfikacji dla osób poniżej 18 roku życia ponieważ zagraża życiu takiej osoby. Szkoda tylko że firma Abbot postanowiła zarobić w Polsce kosztem małych pacjentów i nagle po wprowadzeniu na rynek Polski produkt uzyskał certyfikacje dla dzieci od 4 roku życia. Kolejna firma medyczna mająca gdzieś dobro pacjenta, a tylko kasa się dla nich liczy. Sam również mam cukrzycę i drugi sensor ( kupiłem dwa w promocji ) przetestowałem na sobie . Jak na razie różnice nie przekraczają 30 mg po 3 dniach stosowania. Więc dla dorosłych owszem może się sprawdzić gdyby nie ta chorendalna cena. Do czasu aż będzie refundacja na to już więcej nie kupię. Dla dzieci nie polecam w ogóle bo naprawdę można wyrządzić straszną krzywdę łącznie z zagrożeniem życia.
Aleksandra
Użytkuję urządzenie od 10 dni. Chwalę. Jeżdżę codziennie na rowerze, korzystam z natrysku, wczoraj dwukrotnie weszłam do sauny. Czip się trzyma, nie ma śladów niekorzystnego działania wilgoci, wody. Kupię następny zestaw.
Kinga
Mozna juz zamawiac w polsce. Za sensor 255 zlotych a za cy zestaw czyli czytnik i dwa sensory 723 zlote. http://www.freestylelibre.pl/products.html
PP
Wedlug mnie to nie kalibracja ale zwykly test glukometra w libre plynem kontrolnym
Bart
To byla kalibracja wyświetlacza dotykowego, a nie czujnika. W tych starych wyświetlaczach jest to czasem potrzebne, gdy urządzenie włącza inne opcje niż naciskamy na panelu. Problem w tym, że wówczas ciężko się dobrać do odpowiedniego menu i na ogół oznacza to rychłe uszkodzenie panelu dotykowego, czyli i tak serwis 🙁
martini_dry
“Librę” używamy od 3 m-cy, system się sprawdza, wygoda nadzwyczajna – syn testował wododporność dłużej i głębiej 😉 jest ona co znacznie dłuższa…
chris
co do dokladnosci – to libre czytnik jest takze glukometrem – mam juz 5 sensor i kazdy był dokaldny wzgledem 2 glukumetrow – po prostu od czasu do czasu (2-3razy dziennie czasami raz ) dokunuje pomiaru z palca czytnikiem free style libre (kozystam z paskow optium xido bo pasuja sa chyba tez inne dedykowane) – moze dlatego zawsze pokazuje mi dokladnie wzgl glukometru……..przy duzych spadkach moga pojawic sie różnice ale one wynikają przecież z opoźnienia!!! program glimp na androida równiez chyba ma podobny algorytm który koryguje wykres z libre o pomiary z glukometru takie są moja obserwacje – mozna na potwierdzić, poniewaz gdzies na necie jakis kolo analizował b szaczegolowo hardware i software libre (chciał przerobic na cgm ale chyba sie nie da tak łatwo……)
Wojciech Kot
Użytkuje od 70 minut. Po założeniu uderzyłem sensorem o drzwi – odczyt niedostępny – no i kafel poszedł, że się tak ładnie wyrażę, jebać! Gówno nie system CMG.
Ireneusz
Ile kosztuje sensor do urzadzenia FreeStyle Libre w Polsce.
Bożena Garbińska
Załączam link do sklepu, cena 255 PLN http://www.freestylelibre.pl/freestyle-libre-sensor-kit-gr-pl-pt-1.html
Bożena Garbińska
Proszę zajrzeć tutaj https://www.ambrosiasys.com/
Lena
witam, a w jakim wieku był syn? zastanawiamy się nad zakupem dla dziecka w wieku 11 lat i mamy wątpliwości czy będzie to odpowiednie urządzenie
Dariusz Kaczmarczyk
Mam 39 lat, choruje na cukrzyce typu I ponad 32 lata. System ten mam od kilku dni ale już wiem jedno. Nie ma najmniejszego porównania do poprzedniego systemu czyli glukometr i paski. To jakby porównać obraz składający się z 7-8 punktów z kompletna mapą. i nie chodzi tutaj tylko o wygodę bo koniec dziabania i dziurawienia sobie opuszków, ale o to co najważniejsze czyli orientacje w czasie rzeczywistym co się dzieje w moim organizmie i co się działo w przeszłości i reakcja w postaci dawki insuliny lub prawidłowego doboru jedzenia. To zupełnie inna jakość kontroli glikemii i uczenia się reakcji własnego organizmu na taki czy inny posiłek i jego skład. Teraz wyrównanie jest wreszcie realne. Wiadomo czy cukier aktualnie wzrasta utrzymuje się na tym samym poziomi czy spada. Można szybko i precyzyjnie zareagować nie tylko na zbyt wysoka lub zbyt niska glikemie ale z uwzględnieniem tego co sie z nią dzieje w ciągu ostatnich kilku-kilkunastu minut. A to jest kluczowe. Nigdy więcej oparcia mojej kontroli glikemii na paskach i glukometrze bo to przy systemie takim jak ten czy inne ciągłego pomiaru cukru rozwiązania archaiczne, ogromnie niedokładne bo pomija cała masę danych i bardzo istotnych informacji dla mnie jako chorego. Glukometr jedynie do weryfikacji wątpliwych wyników a z takimi się nie spotkałem. Rożnice w stosunku do glukometru Bayer Contur Plus: poziom do 60 mg/dm3 do 5mg/l na 60mg/l (libre zawyża) przedział 60-100mg/dl różnice do 10 mg/l (libre zawyża albo zaniża), 160 -200mg/dl różnica do 20mg/l (libre zaniża), powyżej 240mg/dl – 300mg/dl do 35mg/l (libre zaniża).
KARES
Listopad 2020 roku – Abbott frontem do cukrzyków w Polsce. Cena od 4 lat nie zmniejszyła się ani o złotówke. Doją nas jak krowy dojne po 255 zł za sensor. Thank You Abbott:)