W lipcu 2015 pisaliśmy o postępach nad pracą bionicznej trzustki Kolejny skok na przód – bioniczna trzustka od Eda Damiano Co się wydarzyło w ciągu tych 7 miesięcy. Doroczna konferencja zaawansowanych technologii i leczenia cukrzycy, która odbyła się w na początku lutego 2016 była okazją do przeprowadzenia wywiadu z twórcami.
Ten zintegrowany system, pod nazwą iLet w na początku 2017 roku ma przejść próby kliniczne. Pierwsze przeprowadzone testy (z podawaniem wyłącznie insuliny, bez glukagonu) pokazały średni poziom cukrów 154-159 mg/dl, z około 1-3% czasu poniżej 70 mg/dl. Odrębne badania porównujące działanie bionicznej trzustki podającej wyłącznie insulinę w porównaniu do podawania zarówno insuliny jak i glukagony, pokazują podobną średnią glikemię przy docelowym poziomie 130 mg/dl. Podawanie glukagonu dało średni wynik o 5 mg/dl lepszy i o 0,3% krótszy czas poniżej 70 mg/dl. Faktyczną korzyścią przy podawaniu glukagonu jest możliwość obniżenia docelowego poziomu glikemii do np. 100 mg/dl. Nie są znane jeszcze dane z takim celem przy podawaniu wyłącznie insuliny.
Bioniczna trzustka ma jednak i tak sporą przewagę nad innymi tego typu systemami – urządzenie wymaga jedynie informacji o wadze posiłku – duży, typowy, mały… Pompa sama dostosowuje zapotrzebowanie insuliny do posiłku. Nie wymaga przeliczania wymienników. WOW!
Źródło: diaTribe
Dodaj komentarz