O systemie CGM Eversense pisaliśmy ostatnio jak był jeszcze w fazie testów klinicznych. Jesienią 2017 roku pierwsi pacjenci w Polsce testowali to urządzenia. Teraz jest już dostępny w sprzedaży więc czas na podsumowanie.
W artykułach Senseonics – nowe podejście do CGM i Wyniki testów Senseonics pisaliśmy jak system ma działać. Podsumowując, kupując CGM Eversense, otrzymujemy:
- 1,5 cm czujnik, który jest umieszczany jest tuż pod skórą, w górnej części ramienia. Mierzy poziom stężenia glukozy w płynie śródtkankowym co 5 minut. Czujnik działa do 90 dni. Prosty zabieg wprowadzenia czujnika wykonywany jest w gabinecie lekarskim i zajmuje kilka minut. Ważne: Od czerwca będzie można kupić czujnik Eversense XL, który będzie działał przez 180 dni! WOW i będzie tego samego rozmiaru co ten dotychczasowy. Trwają badania nad dalszym wydłużaniem tego czasu
- wodoodporny nadajnik przyklejany przy pomocy plastra na ramieniu, tuż nad miejscem wprowadzenia czujnika. Nadajnik zasila czujnik i jednocześnie wysyła dane o stężeniach glukozy do Aplikacji Eversense. Dodatkowo generuje alarmy wibracyjne, odczuwalne na ciele w sytuacjach zbyt niskiego lub wysokiego stężenia glukozy. W łatwy sposób można go zdjąć, naładować oraz umieścić ponownie na ramieniu.
- aplikację Eversense instalowana na smartfonie, dostępna na systemy operacyjne Android i iOS. Od czerwca 2018 z Eversense XL będzie dołączona aplikacja Eversense NOW, która będzie pozwalała na udostępnienie swoich danych o glikemii rodzinie czy znajomym, będą mogli również być informowani o alarmach trendach i wszystko to co 5 minut.
Lista kompatybilnych urządzeń podana jest na stronie dystrybutora.
Cena katalogowa:
- 1 nadajnik Eversense – 2.850 PLN
- 1 czujnik Eversense – 4.800 PLN (w momencie pisania artykuły trwała promocja do 31 marca 2018 – 2 czujniki za cenę 4.800 PLN.
Żeby używać systemu najpierw trzeba zwrócić się do przedstawiciela medycznego ze swojego regionu, które pomoże w kontakcie z placówką medyczną, w której będzie można dokonać zabiegu. W jakich miejscowościach możemy tego dokonać. Niestety dokładnie nie wiemy. Listę placówek ma każdy z przedstawicieli. Na pewno w większych miastach. Na Dolnym Śląsku placówki takie są zlokalizowane w Oławie i we Wrocławiu. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie placówek w Lubinie i Legnicy.
Co z refundacją
Odnośnie refundacji otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Aktualnie system nie jest refundowany, jak zresztą żaden w Polsce. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 18 stycznia 2018 r., wszystkie sensory i nadajniki do systemów CGM mają być od 5 marca 2018 r. współfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla pacjentów do 26. roku życia, leczonych za pomocą pompy insulinowej. Wciąż ustalany jest natomiast zakres tego współfinansowania w przypadku nowych technologii CGM, czyli np. sensorów do systemu Eversense o długim, trzymiesięcznym okresie użytkowania.”
Mamy nadzieję, że ustalenia zostaną dokonane a być może wtedy i miejscowości będzie więcej i będzie można wiedzieć czy trzeba na zabieg jechać komunikacją miejską czy to dłuższa podróż. Bez wątpienia jest to jeden czynników, który, jak zakładam, jest brany pod uwagę przez użytkowników.
Malwina Graczyk
Widziałam, że infusion.pl dodali informację o refundacji CGM
Bożena Garbińska
tak, refundacja jest ale niestety nie dotyczy na razie Eversense
Lily K.
Czyli jak wyglada koszt mesieczny takiego czegos (w porownaniu do innych tego typu urzadzen)?
Małgorzata
Koszt jest bardzo wysoki dla przeciętnego Kowalskiego, cena urządzenia to 12000,00 na rok. Można na raty rozłożyć. W moim przypadku urządzenie super się sprawdza, na bieżąco widać po czym cukry gwałtowne rosną lub kiedy spadają. Możliwość szybkiej realcji.