Jedną z istotnych funkcji pompy Minimed 640G jest SmartGuard (SG), której zadaniem jest ochrona przed niedocukrzeniami. Oczywiście korzystać mogą z niej te osoby, które używają sensorów. Zwróciliśmy na nią uwagę od razu i myślimy, że jest to jedna z najważniejszych zmian w stosunku do pompy, którą posiadaliśmy poprzednio.
Minimed 640G może automatycznie zatrzymywać i wznawiać podawanie insuliny na podstawie odczytów stężenia glukozy z sensora oraz wartości dolnego limitu, który sami podajemy. Gdy zostanie uaktywniona funkcja SmartGuard, podawanie insuliny zostanie zatrzymane na co najmniej 30 minut, jeśli w ocenie systemu zostanie osiągnięty dolny limit glikemii i występuje ryzyko niedocukrzenia. Po następnych 30 minutach następuje ponowne sprawdzenie i podawanie insuliny bazowej zostanie automatycznie wznowione, o ile pompa “uzna”, że stężenie glukozy ma tendencję wzrostową lub jeśli upłynie maksymalny czas zatrzymania wynoszący dwie godziny. Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.
Po pierwsze,
SG zaczyna sprawdzać, czy stężenie glukozy nie osiągnie dolnego limitu glikemii, jeżeli poziom wskazany przez sensor wynosi “nasz limit” + 70, czyli jeżeli wskażemy jako dolny limit 60 to sprawdzenie będzie dokonane przy poziomie 130. Jest to istotne zwłaszcza dla tych z Was, które mają niskie bazy (np. dla dzieci w fazie remisji). Funkcja SmartGuard działa w pewnych granicach i może zdarzyć się tak, że ze względu na dużą ilość aktywnej insuliny w naszym organizmie z podanego bolusa, samo zatrzymanie bazy może nie ochroni nas przed niedocukrzeniem.
Po drugie,
pompa zatrzymując podawanie insuliny, zatrzyma również część bolusa złożonego, jeżeli taki wówczas był podawany. Wznawiane jest podawanie wyłącznie bazy. To bardzo ważne, bo może się potem okazać że z bardzo niskiego stężenia glukozy mamy bardzo wysokie.
Po trzecie
po zadziałaniu funkcji SG, w zależności od tego, kiedy nastąpiło wznowienie podawanie, funkcja ta jest przez jakiś czas niedostępna (od pół godziny do 4 godziny). Więc w tym czasie również nas nie uchroni od niskiego stężenia glukozy.
Po czwarte,
co jest oczywiste, ale nie zawsze o tym pamiętamy, funkcja ta opiera się na pomiarach z sensora, a jak wiemy faktyczne mogą się różnić od tych wskazanych przez sensor.
Czy używamy tej funkcji? Oczywiście.
Musieliśmy jednak odpowiednio ją dopasować. W pierwszym dniu włączyliśmy ją na całą dobę. Skutek – dwa przegapione zatrzymania bolusa złożonego i hiperglikemia. Postanowiliśmy więc to zmienić. Aktualnie mamy tą funkcję ustawioną wyłącznie w nocy. Sprawdza się idealnie. Jeżeli nie ma wysokiego stężenia glukozy, to możemy spać spokojnie – SG za nas przypilnuje niskiego poziomu. To duża ulga. Planujemy też włączyć tą funkcję w dzień, ale dopiero wtedy, jak posiłki będą regularne – półkolonie, okres szkolny. Teraz, na wakacyjnym wyjeździe, kiedy jesteśmy w różnych miejscach i posiłki są nieregularne, funkcję tą mamy wyłączoną.
Na zdjęciu widać jak zadziałała funkcja SG. Zatrzymanie podawania insuliny jest oznaczone na wykresie kolorem pomarańczowo-brązowym. Więc rano, jak się budzimy, widzimy, że “ktoś” za nas czuwał, co nam, rodzicom dzieci z cukrzycą typu 1 jest bardzo potrzebne.
Jeżeli chcecie poczytać o innych funkcjach i możliwościach pompy Minimed 640G zajrzyjcie tu.
Dodaj komentarz