Zupa krem z jesiennych warzyw z dodatkiem, który może zachęci zupowych niejadków – popcornem. Porcja o wadze 180 g zupy i 10 g popcornu ma 2,2 wymiennika, w tym 1,7 WW i 0,5 WBT. 100 g ma 66 kcal.
Zupa krem z jesiennych warzyw z popcornem
Składniki
- 250 g dyni (np Hokkaido)
- 250 g marchewki
- 150 g ziemniaków
- 100 g pietruszki lub pasternaka
- 100 g białej części pora
- 100 g cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 3 cm świeżego imbiru (startego na tarce)
- 3 łyżki sezamu
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 1,5 litra bulionu warzywnego
- sól i pieprz
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- 100 g prażonej kukurydzy (popcornu) według tego przepisu Popcorn
- 1 posiekana papryczka chili bez pestek (opcjonalnie)
Przygotowanie
- Wszystkie warzywa umyj i osusz. Marchew, dynię, ziemniaki, pietruszkę obierz a następnie pokrój stylem mirepoix, czyli w grubą, nieregularną kostkę o wymiarach ok. 2 x 2 cm. Cebulę, por i czosnek posiekaj w drobną kostkę (styl macedoine).
- W garnku rozgrzej 2 łyżki oliwy, wrzuć posiekaną cebulę, por, czosnek i razem zeszklij. W momencie gdy warzywa zmiękną, dodaj imbir oraz chili, a następnie pozostałe składniki (marchew, ziemniaka, dynię, pietruszkę). Całość zalej bulionem, dopraw solą oraz pieprzem i gotuj na wolnym ogniu ok. 45 minut. W międzyczasie upraż popcorn.
- Pod koniec gotowania dodaj ziarna prażonego sezamu, następnie zestawić zupę z palnika, lekko ostudź i zmiksuj na jednolitą masę. Przed podaniem zupę krem ponownie zagotuj, w miarę konieczności doprawić solą oraz pieprzem. Gorącą zupę przelej do miski i przed samym podaniem posyp popcornem.
- I informacja dla tych, których niepokoi wysoki indeks glikemiczny dyni i marchwi - prawie 90% dyni to woda. Udział węglowodanów waha się jedynie na poziomie 7-8g/100g produktu. Dany rodzaj węglowodanów może mieć wysoki IG, ale ze względu na małą ich ilość w produkcie nie ma to dużego znaczenia. Również gotowana marchewka mimo dosyć wysokiego IG nie powoduje dużego wyrzutu insuliny do krwi, bowiem zawiera tylko 7% węglowodanów. Wartości ładunku glikemicznego są bardziej przydatne diabetykom w układaniu odpowiedniej diety i ocenie produktów.
Wartość odżywcza w 100g
Kalorie: 66 Białka: 2.1 Tłuszcze: 2.9 Cukry: 7.8 Wymienniki: 1.1 WW: 0.8 WBT: 0.3
Inspiracja: BEATA ŚNIECHOWSKA
Dodaj komentarz