Pewnie się domyślacie – to jest wynik Zuzi za pierwszy kwartał 2013.
Jasne, że się cieszymy. Przy diagnozie cukrzycy ten wskaźnik wynosił 9,8. W listopadzie przy przejściu na pompę 7,2 (czyli z pierwszego okresu naszej pracy no i pracy z penami). Powód do radości jest podwójny. Po pierwsze jest lepiej niż ostatnio no i jeszcze spore pole do popisu.
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) zaleca się, żeby wartość HbA1C wynosiła poniżej 7%. Kanadyjskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca dla dzieci w wieku 5-12 lat poziom poniżej 8% a dla młodzieży – poniżej 7%. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne dla dzieci i młodziży zaleca utrzymanie HbA1C poniżej 6,5% (surowi jesteśmy). (Źródło: Ragnar Hanas „Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych”)
Źródło: Marta Ewa Bryśkiewicz, Liliana Majkowska „Czy hemoglobina glikowana (HbA1c) stanie się standardem w diagnostyce cukrzycy?”
Paulina.
U mnie dobrze. 🙂 Moja koleżanka cukrzyca trwa przy mnie już 11 lat. Czasem się kłócimy i ostro sprzeczamy, ale zazwyczaj żyjemy w zgodzie. 🙂 Pompa nam pomaga. Teraz mam 22 lata i nie wyobrażam sobie życia bez cukrzycy. Wiem, to może brzmi dziwnie. Gdyby ktoś powiedział jesteś zdrowa, to ok. Ale i tak bym mierzyła cukier i wciąż zastanawiała się gdzie moja pompa. Drodzy rodzice dbajcie o dobre cukry, ale też o zdrowie psychicznie. Dużo rozmawiajcie o tym co dzieje się w szkole i jacy są rówieśnicy dla waszej pociechy. Czasem drugi człowiek potrafi bardzo zranić. I jeszcze coś. Nie palę, nie piję, nie zażywam używek. A potrafię bawić się lepiej niż inni! Cukrzyca to koleżanka, dużo pomaga, gdy ktoś usilnie chce namówić na papierosa. Mówię wtedy: Jestem chora i nie mogę! Pozdrawiam! I będę zaglądać! 😉