Szukałam czegoś znanego (więc prostego do zrobienia) i nieznanego zarazem, żeby nie było nudno :-). W ostatnią sobotę próbowaliśmy tureckiej pizzy. U nas była z udka indyczego (z braku jagnięciny w sklepie). Wyszła bardzo dobra. Właściwie to wyszły bo z przepisu wychodzi aż 8 cieniutkich pizz. Fajnie smakują złożone na pół. Jedna pizza ma 4,6 wymiennika, w tym 3,5 WW i 1,1 WBT.
Turecka pizza
Składniki
- 350 g mąki orkiszowej
- 2 łyżki (18 g) oliwy z oliwek)
- 2 łyżeczki (5 g) drożdży instant
- 250 ml ciepłej wody
- 1 łyżeczka soli
- 100 g czerwonej papryki (ok. ½ sztuki)
- 70 g cebuli
- 100 g cukinii
- 10 g czosnku
- 500 g mięsa mielonego (ja użyłam mięsa z udźca indyka, bez skóry)
- 2 gałązki natki pietruszki + 2-3 łyżki posiekanej do podania
- cytryna do skropienia
Przygotowanie
- Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą. Zrobić wgłębienie i wsypać w nie drożdże. Stopniowo wlewając ciepłą wodę, mieszać składniki widelcem aż zaczną łączyć się ze sobą. Na koniec wlać oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i zacząć wyrabiać ręką. Połączyć wszystkie składniki i uformować kulę z ciasta. Wyłożyć na stolnicę lekko podsypaną mąką i wygniatać rękami przez około 8 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Miskę wysmarować oliwą, włożyć kulę z ciasta, i pokryć ją oliwą, aby nie obeschła. Miskę przykryć kilkakrotnie złożoną ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów (24 - 29 °C) na około 1 - 1 i ½ godziny, aż ciasto podwoi swoją objętość.
- Mięso wymieszać z drobno posiekanym czosnkiem i posiekaną natką. Doprawić solą morską lub himalajską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Cebulę, paprykę i cukinię drobniutko posiekać (lub rozdrobnić w melakserze), bardzo dokładnie odcisnąć na sitku (ważne!). Połączyć z mięsem.
- Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią, wyjąć na oprószony mąką blat i chwilę powyrabiać. Podzielić na 8 części (każda ok. 70 g), z każdej uformować kulkę. Ułożyć na stolnicy, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut do podrośnięcia.
- Piekarnik nagrzać od maksymalnej temperatury (ok. 240 °C). Rozwałkować pierwszą kulkę z ciasta na cienki placek o średnicy około 23 cm, podsypując stolnicę i wałek mąką. Położyć go na oprószonej mąką blaszce i ułożyć ⅛ nadzienia (każde ok. 100g). Piec przez 8 minut, aż ciasto będzie miało złoty kolor. W międzyczasie przygotować kolejny placek.
- Podawać posypane natką pietruszki i skrapiane sokiem z cytryny.
Wartość odżywcza w 100g
Kalorie: 169 kcal Białka: 11.9 g Tłuszcze: 3.2 g Cukry: 23.1 g Wymienniki: 3.1 WW: 2.3 WBT: 0.8
Przepis zaczerpnięty z Kwestii Smaku no i oczywiście lekko zmodyfikowany.
Smacznego 🙂
Dodaj komentarz